Większość z nas ma w życiu momenty, w których dojrzewa do tego, by zmieniać swoje nawyki na lepsze. Nowa motywacja pojawia się wraz z nadejściem urodzin, nowego roku lub w momencie, gdy mamy negatywne samopoczucie bądź pojawiają się problemy zdrowotne. Niezależnie od przyczyn, warto wprowadzać nawet drobne pozytywne nawyki, które w dłuższej perspektywie czasu wyjdą nam na dobre. Jak być systematycznym? Jak sprawić, by działania zamieniły się w nawyki? Jakie czynności wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne?
Jak wyrobić w sobie pozytywne nawyki
Słowo „nawyk” jest przez nas odbierane negatywnie, gdyż kojarzy się z zachowaniem, którego raczej chcemy unikać. Nawyk to jednak nic innego, jak czynność, która jest automatycznie powtarzana. Może to być zatem zachowanie pozytywne, jak i negatywne. W środowiskach rozwojowych często mówi się o zasadzie 21 lub 28 dni – tyle rzekomo ma potrwać wyrobienie w sobie nawyku. Niestety sprawa nie jest tak prosta, gdyż zmiana człowieka na lepsze zależy to również od skali zmian, jakie chcemy wprowadzić w swoim życiu. Jeśli zależy nam na tym, by wypijać przykładowo szklankę wody o poranku i zastanawiamy się, jak wyrobić nawyk systematyczności, 21 dni może być rzeczywiście wystarczające. Jednak w przypadku większych przedsięwzięć, potrzebujemy aż 66 dni, żeby działania zaczęły stawać się automatyczne, co i tak wymaga naszej motywacji i dobrej woli. W sytuacji, gdy założymy, że chcemy utrzymać systematyczność w sporcie np. poprzez wprowadzenie nowego treningu porannego czy wieczornego bądź inne zagadnienie wymagające od nas wysiłku, wpojenie go w nawyk może zająć nawet do roku, zależnie od naszego charakteru i innych uwarunkowań. Jest jednak dobra strona tych informacji – pozytywne nawyki da się w sobie wyrobić, jeśli odpowiednio długo utrzymamy motywację.
Nawyk 1 – zaczynaj dzień od jogi
Holistyczne podejście do ludzkiego zdrowia zakłada dbałość o jedność ducha i ciała. Niestety to, co zaburza naszą równowagę psychiczną zawsze odbija się na zdrowiu fizycznym. Jeśli żyjemy w stresie, bywamy nerwowi, odczuwamy bóle kręgosłupa, mamy problem ze snem, wprowadzenie codziennej jogi może być naprawdę najlepszym co dla siebie zrobimy. Pomaga ona w relaksacji, ułatwia oddychanie, zwiększa ruchomość stawów i elastyczność mięśni.
Jak wyrobić w sobie nawyk? Jak zachować systematyczność w sporcie? Codziennie rano po przebudzeniu wykonujemy asany przez 30 minut. Możemy skorzystać z fotografii dostępnych w Internecie lub gotowych programów przygotowanych dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Do jogi potrzebujemy tak naprawdę wygodnej maty i odpowiedniej odzieży. Kobiety mogą założyć
stanik sportowy i
legginsy, które nie będą ograniczały ruchów, a mężczyźni
spodnie treningowe i dopasowaną
koszulkę termoaktywną, która usprawni oddychalność. W przypadku jogi ważny jest stopień dopasowania odzieży, która nie może przeszkadzać podczas treningu.
Nawyk 2 – stosuj rozgrzewkę i rozciąganie
Niezależnie od tego, jaki sport uprawiamy, powinniśmy wyrobić w sobie pozytywne nawyki rozgrzewania się przed treningiem i rozciągania po nim. Rozgrzewka przygotowuje organizm do wysiłku, pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zmniejsza ryzyko kontuzji. Dodatkowo zmienia ona zapotrzebowanie organizmu na tlen i reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, mającą znaczny wpływ na powodzenie treningu. Rozciąganie po treningu pomaga wyciszyć organizm (statyczne). Jeśli wykonany go prawidłowo, zmniejszymy obolałość po treningu i przyspieszymy regenerację mięśni. Z czasem zwiększymy dzięki niemu mobilność w stawach, elastyczność i poprawimy wygląd swojej sylwetki.
Jak wyrobić w sobie nawyk? Zaplanujmy zestaw ćwiczeń, które wykonamy przed każdym treningiem i po każdym treningu, miejmy je zawsze przy sobie. Optymalna długość rozciągania i rozgrzewki to 3-5 minut, jednak może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu.
Nawyk 3 – wykonuj regularnie trening siłowy
Lubicie bieganie? A może regularnie pływacie lub chodzicie w góry? Warto wyrobić w sobie nawyk wykonywania regularnego treningu siłowego. Jak wyrobić nawyk systematyczności? Nie musimy od razu wykupować karnetu na siłownię, jeśli nie jest to nasza ulubiona forma spędzania czasu. Możemy ćwiczyć w domu z ciężarkami, z ciężarem własnego ciała, a nawet z partnerem. Trening siłowy, nawet kilkunastominutowy, świetnie wpływa na ciało i na zdrowie. Przyspiesza metabolizm, zmniejsza bóle pleców, pomaga w wysypianiu się i osiąganiu lepszych wyników w innych dyscyplinach sportowych. Przykładowo snowboardziści powinni ćwiczyć przysiady, by wzmocnić mięsnie nóg, a osoby trenujące jogę, będą pozytywnie zaskoczone tym, jak bardzo pomaga trening mięśni ramion i pleców.
Jak wyrobić w sobie nawyk? Spróbujmy przygotować sobie zestaw ćwiczeń, które najbardziej lubimy. Istnieje wiele odmian przysiadów, pompek, brzuszków – dlatego nie musimy wykonywać czegoś, co nie sprawia nam przyjemności i jest kłopotliwe.
Jak wyrobić nawyk ćwiczenia? Pamiętaj, że trening powinien wpływać pozytywnie na umysł – w innym przypadku szybko się zniechęcimy. By poprawić swoją motywację możemy dodatkowo włączyć ulubioną muzykę, założyć wygodne ubranie sportowe i zacząć od najprostszych ćwiczeń. Trening siłowy powinno odbywać się w
koszulce termoaktywnej, która odprowadza pot na zewnątrz i usprawnia oddychanie oraz w
spodenkach treningowych lub
legginsach. Ważne są także buty sportowe, które muszą amortyzować stopę i pomagać w utrzymaniu stabilności podczas ćwiczeń.
Nawyk 4 – codziennie spaceruj
Codzienne spacery wpływają pozytywnie na ciało i na umysł. Porównując je z bieganiem, otrzymujemy propozycję na bezpieczniejszy sport, który wywołuje o wiele mniej kontuzji, zapewniając zbliżone korzyści zdrowotne. Już 15 minut chodzenia znacząco obniża poziom cukru we krwi i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Półgodzinne spacery to utrata wagi nawet do 3 kg czy podniesienie innowacyjnego myślenia. Jeśli będziemy spacerować godzinę dziennie, zmniejszymy stany zapalne w organizmie, zredukujemy tkankę tłuszczową, a także zmniejszymy ryzyko na zachorowanie na raka piersi!
Jak wyrobić w sobie nawyk? Jak być systematycznym? Zastanówmy się nad tym, kiedy chcemy spacerować i mamy na to odpowiednią ilość czasu. Wychodzenie z domu pod presją szybkiego powrotu nie pozwoli nam się zrelaksować, odbierając większość przyjemności z marszu. Jeśli jesteśmy właścicielami psa, może on być doskonałym kompanem dłuższych spacerów. Pamiętajmy także o odpowiednim ubiorze, by zadbać o swoje samopoczucie i komfort. O ile w porze letniej nie musimy przejmować się odzieżą, tak w porze przejściowej koniecznie zabierzmy ze sobą
kurtkę softshell z membraną, która będzie niezastąpiony w razie niespodziewanych opadów i silnych podmuchów wiatru. Zimą załóżmy ciepły
polar męski lub damski, ulubioną
kurtkę miejską damską lub
męska i najważniejsze akcesoria, które zadbają o komfort termiczny.
Nawyk 5 – pozwól sobie na odpoczynek
Jeśli trenujemy intensywnie kilka razy w tygodniu, mięśnie często są zmęczone i potrzebują regeneracji. By odpocząć, nie musimy oczywiście leżeć na kanapie zajadając się niezdrową żywnością, ale zamiast tego znajdźmy coś, co nas rozluźnia, najlepiej aktywność o niskiej intensywności. Możemy pływać w wolnym tempie, uprawiać jogging lub wybrać się na dłuższy spacer po łonie natury, która wpływa kojąco na zmysły. Regeneracja organizmu jest bardzo ważna, by dać nam siłę i zdrowie na kolejne dni.
Jak wyrobić w sobie nawyk systematyczności? Spróbujmy znaleźć w ciągu dnia przynajmniej 15-30 minut, podczas których spędzamy czas wypoczywając. Może to być aktywność fizyczna, którą lubimy, a nie przemęcza mięśni, rozmowa z przyjaciółmi, książka, kąpiel – cokolwiek co rozluźnia nasz umysł. Zaplanujmy ten czas informując swoje otoczenie o nim, by nawet nieumyślnie nie sprawiali, że znowu zaczniemy odczuwać stres i zmęczenie. Dobrą porą jest wieczór lub okres przed pójściem spać – o poranku możemy za bardzo skupiać się na czekających obowiązkach. Starajmy się wypoczywać codziennie.
Aktywne nawyki dla każdego z nas
Sportowe nawyki nie muszą być wcale trudne, skomplikowane i wymagające od nas wielu poświęceń. Lepiej zacząć od drobnych kroków, by utrzymać systematyczność w sporcie i dokładać po kolei rzeczy, które sprawią, że życie zmieni się na lepsze. Jeśli nasze propozycje to zbyt mało, zastanówcie się, co może zmienić wasze życie na lepsze. Czy chcecie wcześniej wstawać, może dłużej spać, nauczyć się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń czy zwracania na nią większą uwagę, a być może znaleźć nową aktywność, która wpłynie pozytywnie na zdrowie?
Jakie są twoje sposoby na wyrobienie w sobie nawyków i utrzymanie motywacji? Znasz inne zdrowe nawyki sportowe, które zmieniają człowieka na lepsze?