Jak podróżować bardziej eko?

Dodano:03-09-2021
Kategorie:Poradnik

Podróżowanie to niesamowita okazja, by obcować z naturą, podziwiać otaczającą nas przyrodę i jej piękno. Niektórzy jednak wciąż zapominają o tym, że jesteśmy częścią ekosystemu i co z tego wynika. Często nawet pozornie małe gesty mają duży wpływ na środowisko. Coraz modniejsza staje się za to ekoturystyka. Czy bycie eko w trakcie podróży jest trudne i czasochłonne? Wcale nie! Dowiedz się, jak być bardziej eko, podróżując w różne zakątki świata.

Jak podróżować bardziej eko

Postaw na ekologiczny transport

Podróżowanie własnym samochodem jest bardzo wygodne, ale nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Jeśli przemieszczasz się na dużych odległościach, to warto zastanowić się nad podróżowaniem autostopem czy podróżą pociągiem, a na mieście postawić na lokalną komunikację miejską, np. rower. Dzięki temu przyczynisz się do redukcji spalin w swoim otoczeniu.

Pakuj odzież rozsądnie

Co do zasady, to najbardziej eko będzie podróżowanie z mniejszą ilością bagażu. W ten sposób jest sprawniej i szybciej. A mniejszy bagaż to też mniejsze obciążenie dla środka transportu, a więc też oznacza mniej zużytego paliwa. Co więcej, ograniczenie ilości bagażu gwarantuje również mniej cykli prania po powrocie z wyprawy do domu, a to z kolei przekłada się na oszczędność wody. Warto ponadto stawiać na odzież uniwersalną, którą można komponować z różnymi, innymi elementami garderoby. Odzież w stylu casual sprawdzi się w tym zakresie idealnie.

2_Jak podróżować bardziej eko

Sprawdź propozycje odzieży dla niej i dla niego.

Oszczędzaj wodę

Sposobów na ograniczenie zużycia wody w trakcie podróży jest co najmniej kilka. To bardzo proste. Zamiast kąpieli w wannie, postaw na prysznic, zakręcaj wodę, kiedy myjesz zęby czy nakładasz szampon na głowę. Warto również używać w trakcie wyjazdu jednego zestawu ręczników oraz pościeli, co sprawi, że ograniczysz ilość prania. W hotelach często pojawia się informacja o możliwości podjęcia przez turystę decyzji, czy ręcznik należy wymienić, czy nie. Ręcznik rzucony na podłogę, to sygnał, że chcesz, aby obsługa go wymieniła, powieszony na wieszaku – że chcesz z niego korzystać dalej. W domu zazwyczaj większość z nas korzysta z tych samych ręczników przez cały tydzień, więc dlaczego na wakacjach miałoby być inaczej?

Oszczędzaj energię elektryczną

Racjonalne korzystanie z zasobów wiąże się również z wykorzystaniem energii elektrycznej. Postępuj tak, jak w domu. Nie zostawiaj więc włączonych wszystkich świateł i telewizora przez cały dzień. Mimo że w hotelu nie regulujesz rachunków za energię elektryczną, warto zachować te same standardy. A przynajmniej starać się. Przed wyjściem z pokoju wyłącz światła, telewizor, klimatyzację. Warto pamiętać o tym, że ilość zużytej energii przekłada się na ilość zanieczyszczonego powietrza.

Nie śmieć

W domu większość z nas stara się segregować śmieci, a do sklepów chodzić z własnymi siatkami na zakupy. Podobnie, o ile to możliwe, warto postępować w podróży. Płócienne torby na zakupy czy butelkę na wodę można nosić przy sobie przez cały czas. Kupując na co dzień produkty i kosmetyki dobrze jest też zwracać uwagę na to, w co są zapakowane. Najlepiej wybieraj te, które nadają się do recyklingu, by w ten sposób ograniczyć zużycie zasobów naturalnych.

Kupuj pamiątki u lokalnych sprzedawców

Każdy wyjazd to okazja do kupienia sobie pamiątek, które będą przypominały o odwiedzonych miejscach. Tutaj jednak też warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Warto wybierać takie pamiątki, które pochodzą od lokalnych sprzedawców, a ich produkcja nie przyczynia się do degradowania środowiska. Zdecydowanie nie spełniają tego kryterium produkty ze skóry czy kości słoniowej. Najlepiej też kupować u sprzedawców detalicznych, by wspierać lokalną społeczność, a nie duże centra handlowe.

Korzystaj z produktów wielokrotnego użytku

Warto w podróż zabierać ze sobą kosmetyki, przelewając je do pojemników wielokrotnego użytku. Dzięki temu oszczędzasz środowisko i zmniejszasz ilość odpadów. Warto te kosmetyki, których nie zużyłeś, zabrać ze sobą, gdyż w przeciwnym razie obsługa wyrzuci je do śmieci. W domu można zużyć je do końca. Zazwyczaj nie zajmują one dużo miejsca. Jeśli to możliwe wybieraj też kosmetyki świadomie, bez parabenów, pochodzenia naturalnego.

Szanuj lokalną przyrodę

Podstawowa zasada brzmi: szanuj lokalną przyrodę, nawiązuj świadomy kontakt z naturą. Podróżując do danego kraju, jesteś w nim gościem i powinieneś uszanować zasady, jakie ustalili lokalni mieszkańcy. Nie kwestionuj więc tych zasad, nie dokarmiaj zwierząt w zoo, nie zrywaj kwiatów, nie depcz trawników. Nie idź na skróty i nie łam zasad w imię własnej wygody.

Czas na relaks

Bez względu na to, gdzie planujesz wyjechać, czy jest to wypad weekendowy, czy na urlop, zawsze warto mieć na uwadze, by dbać o swoje otoczenie, oszczędzać wodę, prąd i zachęcać także do takiego postępowania innych. Ziemia to nasz wspólny dom, troszczmy się więc wspólnie o niego!

4 Jak podróżować bardziej eko (2)

Sprawdź: https://outhorn.com/aw21,600,0.html

Udostępnij:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się