Jak spakować plecak w góry?

Dodano:11-08-2020
Kategorie:Journal

Pakowanie plecaka to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przed każdą wyprawą w góry. Od tego, co weźmiemy ze sobą i w jaki sposób rozmieścimy bagaż, zależy nasze bezpieczeństwo i wygoda. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi, by uniknąć często popełnianych błędów i niepotrzebnego stresu w trakcie wyprawy.

jak się spakować w góry


Wycieczka w góry – jaki plecak wybrać?

Zanim rozpoczniemy pakowanie plecaka, na początku musimy zdecydować, jaki plecak w góry będzie najwygodniejszy na konkretną wyprawę.

Podstawowym kryterium jest zazwyczaj jego przeznaczenie. Innego plecaka w góry potrzebujemy na krótkie wypady do lasu, innego na jednodniowe górskie wędrówki, a jeszcze innego na kilkudniowy trekking.

Kolejna ważna kwestia to pojemność konkretnego modelu. W zależności od tego, co zamierzamy zabrać i gdzie będziemy nocować, możemy zdecydować się na plecak turystyczny o różnej pojemności. Czy będziemy nocować pod namiotem czy np. w schronisku? Czy musimy wziąć ze sobą zapas jedzenia, czy będziemy go uzupełniać w drodze? To kluczowe pytania, od których zależy, jaki plecak w góry sprawdzi się najlepiej.

Model plecaka. Warto stawiać na te wykonane z trwałych materiałów, by były wygodne i praktyczne. O tym, jak wybrać idealny model plecaka dla siebie, można przeczytać w artykule: Plecak w góry, na miasto i na wakacje – naucz się go wybierać i pakować jak profesjonalista. Znajdują się w nim szczegółowe informacje dotyczące tego, jaki plecak dobrać w zależności od przeznaczenia oraz na jakie parametry zwrócić uwagę w trakcie wyboru.

jak wybrać plecak w góry

3 strefy pakowania plecaka

Może pakowanie nie należy do najtrudniejszych, ale zdecydowanie bardzo ważnych etapów przygotowania do wyprawy. Dobrze spakowany plecak to gwarancja, że zawsze będziemy mieć pod ręką to, co jest nam rzeczywiście potrzebne. Wnętrze plecaka można umownie podzielić na trzy główne strefy: spód, środek i góra.

Na spód plecaka najlepiej ułożyć rzeczy, które zajmują dużo miejsca, ale jednocześnie nie stanowią zbyt dużego obciążenia. Jeśli pakujemy namiot czy śpiwór, warto by znalazł się w dolnej części plecaka.

W środku mogą się znaleźć rzeczy najcięższe i jednocześnie nieporęczne. W środkowej strefie plecaka można je ułożyć tak, by nie uwierały w plecy, a jednocześnie nie wystawały z plecaka, co z kolei jest niebezpieczne. Najcięższe rzeczy to zazwyczaj prowiant i zapasy wody.

Na górze powinny znaleźć się rzeczy najpotrzebniejsze, zazwyczaj są to elementy niewielkie i lekkie. Może to być np. dodatkowa odzież wierzchnia np. softshell męski czy sprzęt, po który niewykluczone, że trzeba będzie sięgnąć szybko i najlepiej, aby od razu znalazł się pod klapą.

Jeśli mamy już spakowane wnętrze plecaka, to czas zająć się pakowaniem boków. Do jednego z nich np. można przymocować matę do spania, a do drugiego namiot.

Do zagospodarowania pozostaje nam jeszcze kieszeń w klapie. Do niej możemy schować np. scyzoryk, sztućce, portfel i dokumenty.

jak spakować plecak

Co zabrać w góry – praktyczne wskazówki

Doświadczenie nauczyło już wielu turystów, że brak planu prowadzi do błędów w czasie pakowania. Oto 5 wskazówek, które pozwolą uniknąć ich popełnienia.

Lista rzeczy do zabrania. Pakowanie się z wcześniej przygotowaną listą to rada uniwersalna, która dotyczy właściwie każdej wyprawy. Można uniknąć w ten sposób pominięcia ważnych rzeczy czy ich zgubienia. Pakowanie najlepiej rozpocząć choć dwa dni przed wyjazdem, by w ostatnim dniu w gorączce przygotowań nie zapomnieć o ważnych elementach bagażu.

Pakowanie rzeczy niezbędnych. Jednym z często popełnianych błędów w czasie pakowania plecaka jest zabieranie ze sobą zbyt wielu ubrań dodatkowych na każdą ewentualność. Znacznie rozsądniej szanować swój kręgosłup i nogi, zwłaszcza w trakcie dłuższych wypraw i przed pakowaniem przyjrzeć się rzeczom, które chcemy zabrać. Ważne, by z zachowaniem zdrowego rozsądku określić, co zabrać na wyjazd w góry i naprawdę jest potrzebne, a co można określić jako „zbędne”. Zawsze warto, aby w plecaku turystycznym znalazły się te rzeczy, które są trwałe i jednocześnie najbardziej uniwersalne.

Segregowanie rzeczy. Nie ma nic gorszego niż przerzucenie całej zawartości plecaka do góry nogami, by znaleźć potrzebną rzecz. Aby tego uniknąć, starajmy się układać elementy garderoby oraz wyposażenie tematycznie. Dla większego porządku warto wyposażyć się w specjalne worki ze ściągaczami i w nich przechowywać w plecaku drobne rzeczy.

Równowaga to podstawa. Wiele osób bagatelizuje tę wskazówkę, a jest ona naprawdę kluczowa. Nierównomierne rozłożenie ciężaru w plecaku nie tylko powoduje dyskomfort, ale też jest niebezpieczne. Złe zrównoważenie po bokach powoduje, że postawa ciała zostaje zaburzona, a dodatkowo staw biodrowy i kolanowy przyjmują dodatkowy ciężar, co sprzyja nie tylko zmęczeniu, ale też kontuzjom i wypadkom. Warto pamiętać, że źle spakowany plecak stwarza niebezpieczeństwo, przykładowo zbyt wiele ciężkich rzeczy na górze plecaka może spowodować przeciążenie.

Jeśli przenosimy w plecaku rzeczy, które mogą w czasie deszczu zmoknąć, włóżmy je najlepiej do wodoszczelnych worków. Warto pamiętać, jeśli zabieramy matę, że ta klasyczna nie zmieści się w plecaku, mniej miejsca zajmie za to mata samopompująca.

jak spakować plecak

Co konkretnie zapakować do plecaka?

Dużo zależy od miejsca, w które się wybieramy. Na pewno konieczne są mapa, kompas, apteczka, przekąski, woda, telefon, dokumenty. Zawsze w górach warto mieć ze sobą dodatkowe ubrania np. polar damski czy softshell damski, które ochronią przed lekkim deszczem czy niższą temperaturą.

Jeśli wybieramy się na trudny szlak, to przegotowanie też musi być bardziej staranne, a wyposażenie całkowicie sprawdzone, zwłaszcza jeśli jest to niezbędny sprzęt jak kask czy uprząż. Obuwie w wysokim terenie powinno być lekkie, wygodne, ale dopasowane do terenu, po którym będziemy się poruszać. Najlepsze będą takie, które można stawiać na małych stopniach skalnych. W trudnym terenie sprawdzi się zamiast klasycznej butelki bukłak, z którego można się łatwo napić, kiedy będziemy mieć zajęte dłonie. Można także w pasie biodrowym schować kilka batonów, kiedy zabraknie nam energii w czasie wspinaczki. Dodatkowo na wysokości mogą także sprawdzić się okulary przeciwsłoneczne.

Rodzaj bagażu zależy też od tego, gdzie będziemy nocować. Jeśli planujemy nocleg pod chmurką, konieczne jest zabranie ze sobą namiotu czy dodatkowego zadaszenia. Trzeba także pamiętać o śpiworze, przede wszystkim ciepłym, by ustrzec się przed chłodem w trakcie zimnych nocy i wreszcie o macie, która powinna być lekka i wygodna. Dodatkowo, jeśli jadać będziemy na zewnątrz, potrzebna jest chociażby kuchenka turystyczna i menażka, a także zestaw naczyń. Na wyprawę sprawdzi się oczywiście minimalistyczna maszynka gazowa oraz mały kartusz z gazem.

Dobrze spakowany plecak – pierwszy krok na drodze do udanej wyprawy w góry

Warto znać zasady pakowania plecaka w góry, by na trasie nie tracić niepotrzebnie czasu i energii. Zawsze bezwzględnie trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, aby wyprawa była bezpieczna i komfortowa. Jeśli szukacie dobrej jakości odzieży w góry, to sprawdźcie ofertę marki Outhorn. W sklepie znajdziecie odzież chroniącą przed chłodem, w tym bluzy polarowe męskie i damskie czy bieliznę termoaktywną damską.

:
Dołącz do nas:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się