Mamy nadzieję, że każdy z Was zaplanował już letnie aktywności i czas na wymarzony wypoczynek. Jeśli tak, świetnie się składa, bo to najlepszy moment, by kompletować ubrania, które znajdą się w walizce oraz przygotować swoje ciało na nadchodzący urlop. Jak to zrobić? Wykorzystać cudowne właściwości lnu. Przeczytaj artykuł dotyczący zastosowania lnu w kuchni oraz w przemyśle odzieżowym. Znajdziesz tutaj również zasady dotyczące tego, jak dbać o wspomniany materiał oraz kilka porad odnoszących się do komponowania wygodnych outfitów.

Len odzieżowy – trochę ciekawostek na początek
Pozyskiwany z włókna znajdującego się w łodydze rośliny len jest jednym z najtrwalszych materiałów. Jako tkanina pojawia się zazwyczaj w składzie razem z bawełną czy poliestrem, dzięki czemu w przemyśle materiałowym pozostaje odporna na różnego rodzaju zagniecenia, a mimo to nadal nie traci swoich właściwości. Idealnym tego przykładem są eleganckie bluzki lniane, które być może posiadasz już w swojej szafie. Po ścignięciu z suszarki zostają na nich linie i zagięcia, które za każdym razem wymagają przeprasowania, w dodatku odpowiednią temperaturą.
Len to roślina, która wymaga specjalnych warunków. Te, w Europie Zachodniej uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Ma to związek z klimatem, rodzajem gleby i wiedzą tamtejszych rolników. Należy bowiem wybrać najlepsze odmiany oraz monitorować fazy wzrostu rośliny. A co ciekawe, jego uprawa jest przyjazna środowisku.
Zobacz ubrania z dodatkiem lnu w kolekcji Outhorn: Odzież lniana
Len tkanina – właściwości, za które go uwielbiamy
Jednym z najmocniejszych włókien na świecie jest właśnie len. Tekstura naturalnego materiału w dotyku jest dość ziarnista, ale też niezwykle wygodna, rozciągliwa i oddychająca. Wiele osób twierdzi, że jest miły, przyjemny w dotyku, a po kilkunastu praniach zdecydowanie miększy niż na początku. Nadaje się do noszenia także dla dzieci, gdyż jest tkaniną, która nie uczula. Kolejną zaletą jest fakt, że pochłania wilgoć, czyli idealnie nadaje się na wiosnę i lato. Wykazuje właściwości termoregulacyjne, antyalergiczne, a także antybakteryjne czy izolacyjne, co świetnie sprawdza się nie tylko w branży odzieżowej.

Wielozadaniowy len – zastosowanie w kuchni
Jeśli chodzi o dodatki do zdrowych i pełnowartościowych posiłków, w Twoim jadłospisie również może pojawić się len. Jak stosować go w kuchni? Występuje on w postaci oleju lnianego, bardzo zdrowego, pełnego błonnika chleba, a nawet płatków. Konsekwentnie pilnujesz ilości zjedzonych kalorii? W przypadku wymienionych produktów zachowaj umiar – te niestety mają ich całkiem sporo.
Najczęściej spotykaną formą jest siemię lniane, które sprawdzi się nie tylko jako uzupełnienie dań bądź, przekąsek, ale też napój. Jak pić len? Jednym ze sposobów będzie na przykład dodanie go do ulubionego smoothie. Wiele osób równie często decyduje się na bardzo prostą mieszankę, składającą się z mielonego siemienia lnianego i wody w proporcji ok. 2 łyżki powstałego proszku na 1 szklankę wrzątku. Warto uwzględnić taki koktajl w swojej diecie, gdyż jest źródłem m.in. witaminy B6, E, K, magnezu, potasu, wapnia czy żelaza.
Tkaniny lniane na lato? Te ubrania musisz mieć w szafie!
Ten wyjątkowy materiał ma jedną szczególną cechę – nie sposób pomylić go z inną tkaniną. Prezentuje się świetnie w połączeniu z jeansem czy skórą pasuje do wielu stylów. Należy więc zaopatrzyć się w ubrania, które nie tylko są przewiewne czy pochłaniają wilgoć, ale pozwalają na stworzenie prostych outfitów. Świetnym pomysłem z pewnością będą lniane sukienki, które same w sobie tworzą piękną, minimalistyczną stylizację i nadają się zarówno na wyjście do pracy, jak i na romantyczną randkę. Kolejnym niezbędnym elementem kobiecej garderoby są spodenki lniane damskie. Wygodna wersja letniej stylizacji z tym ubraniem nigdy nie będzie nudna. Postaw na prosty krój w jasnym kolorze!
Kilka słów o pielęgnacji – czy len się kurczy w praniu?
Naturalnym tkaninom warto poświęcić odrobinę więcej czasu niż syntetycznym. Są one bowiem bardziej podatne na działania mechaniczne, co w perspektywie czasu może przyczynić się do osłabienia włókien materiału. Dobrą praktyką na pierwsze pranie lnianej odzieży jest wrzucenie jej do pralki razem, bez innych ubrań. Wskazane jest również zakupić w tym celu delikatny środek piorący oraz unikać płynów zmiękczających i wybielania. Zalecana temperatura prania to maksymalnie 30 stopni. Musisz mieć jednak na uwadze, że Twoje lniane ubrania mogą się nieco skurczyć. Nie zawsze jest to jednak znacząca różnica, a w przypadku materiału mieszanego, nie masz się czego obawiać.
Suszenie to czynność, którą też należy wykonywać w określony sposób, by jak najdłużej zachować właściwości tej wspaniałej tkaniny, jaką jest len. Materiał zaraz po wyciągnięciu z pralki dokładnie rozprostuj i rozwieś na suszarce, na którą nie padają bezpośrednio promienie słoneczne. Powstałe w trakcie prania zagniecenia można zaprasować, ustawiając żelazko na maksymalną temperaturę 110 stopni. Jeżeli nie wiesz, jak prasować len i obawiasz się o zniszczenie ubrań – użyj ściereczki lub innego materiału, który będzie dla niego ochroną podczas działania gorącej pary z żelazka.
Stwórzcie zgrany lniany duet! Ubrania dla kobiet i mężczyzn w Outhorn
Niech w Twojej letniej garderobie nie zabraknie słońca i wygody. Sprawdź naszą najnowszą kolekcję, w której znajdziesz między innymi
spódnice lniane w wersji czarnej i beżowej. Może to świetna okazja, by zmatchować się z mamą, siostrą czy przyjaciółką? A może to moment, by
koszula lniana męska w końcu znalazła się w szafie Twojego partnera? Odwiedź nas stacjonarnie lub sprawdź nasz sklep online i korzystaj z super rabatów!
Nowe lniane ubrania przed pierwszym praniem wrzuć do pralki razem, bez innych ubrań. Ponadto warto mieć w domu również delikatny środek piorący oraz unikać płynów zmiękczających i wybielania. Zalecana temperatura prania to 30 stopni.
Twoje lniane ubrania mogą się nieco skurczyć w praniu, jednak nie jest to znacząca różnica. W przypadku materiału mieszanego także nie masz się czego obawiać.