9 najlepszych ćwiczeń z hantlami, które poprawią wygląd twojej sylwetki

Dodano:14-12-2020
Kategorie:Journal

Trening z hantlami jest doskonałym sposobem na zbudowanie masy mięśniowej, spalenie tkanki tłuszczowej, ogólną poprawę kondycji i wyglądu sylwetki bez wychodzenia z domu! Nie wiesz jak wybrać najlepszy sprzęt, a może nie masz pojęcia jak ćwiczyć, by zadbać nie tylko o umięśniony biceps, ale także inne grupy mięśni? Zobacz najlepsze ćwiczenia na ręce z hantlami dla początkujących, a także dodatkowe wskazówki, dzięki którym szybko przekonasz się, że hantle są doskonałym sposobem na osiągnięcie wymarzonej sylwetki.

9 najlepszych ćwiczeń z hantlami


Jak dobrać hantle – rodzaje i waga

Ćwiczenia na barki z hantlami, a także na inne partie ciała, wymagają dobrania odpowiedniego rodzaju sprzętu. Rolę odgrywa nie tylko waga, ale także możliwość zmiany obciążenia i materiał wykonania. Ćwiczenia z hantlami dla kobiet będą zazwyczaj wykonywane z mniejszym obciążeniem, jako pomocnicze narzędzia podczas treningu ogólnorozwojowego. Panie mogą postawić na popularne hantle winylowe w różnym obciążeniem – najlżejsze 0,5 kg lub 1 kg lub nieco cięższe 2, 3, a nawet 5 kg (odpowiednie dla osób uprawiających inne aktywności siłowe), które doskonale poprawią wygląd sylwetki i są idealne do ćwiczeń fitnessowych w domu. Mężczyźni, którzy chcą wykonywać ćwiczenia na ręce z hantlami powinni wybrać sztangielkę ze zmiennym obciążeniem – 2x2 kg, 5 kg lub 10 kg, które nie zajmą zbyt wiele miejsca.

Krótka charakterystyka hantli:
  • hantle winylowe – wnętrze wykonane z betonu, pokryte winylem. Są popularne do fitnessu i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.
  • hantle neoprenowe – neopren stanowi zewnętrzną powłokę, dzięki czemu nie chłoną one wilgoci, gwarantując dobry chwyt i dodatkowo tworzywo amortyzuje upadek.
  • hantle miękkie – pokryte PCV, z okrągłym zakończeniem. Ułatwiają przeprowadzenie treningu polegającego na szybkich skrętach tułowia i wymachach.
  • hantle gumowe – guma ma działanie antypoślizgowe, są dostępne w bardzo różnorodnym obciążeniem (hantle pokryte gumą i z gumowymi talerzami).
  • hantle żeliwne i bitumiczne – określane także jako sztangielki. Składają się z gryfu, zacisków i talerzy, które można zmieniać w zależności od potrzeb.

Co dają ćwiczenia z hantlami

Nawet podstawowe ćwiczenia na ręce z hantlami potrafią doskonale modelować sylwetkę, wzmocnić siłę mięśniową, a nawet spalać tkankę tłuszczową, jeśli zadbasz o odpowiednią intensywność. Ważną zaletą korzystania z takiego sprzętu jest możliwość pracy asymetrycznej, gdyż możesz zniwelować dysproporcje występujące w ciele (np. jedna ręka znacznie silniejsza od drugiej), a także symetrycznej, jeśli połączysz je ze sobą dłońmi. Ćwiczenia z hantlami umożliwiają także łatwą zmianę obciążenia, szczególnie jeśli dysponujesz sztangielką z wymiennymi talerzami.

Czy ćwiczenia na ręce z hantlami odchudzają? Jak najbardziej! Jeśli połączysz ćwiczenia z hantlami z aktywnością o charakterze aerobowym możesz liczyć na jeszcze lepsze efekty. Prawidłowo przeprowadzony i regularny trening pomoże wymodelować sylwetkę, wzmocnić ramiona, które są mniej podatne na naciągnięcia, ujędrni biust, a także poprawi ogólną kondycję fizyczną. Trening z hantlami doskonale wpływa na budowanie tzw. gorsetu mięśniowego kręgosłupa.


ćwiczenia z hantlami - wskazówki dla początkujących

Ćwiczenia na ręce z hantlami

UWAGA: Wszystkie podane przez nas ćwiczenia na ręce z hantlami należy wykonać po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem, szczególnie jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i nie uprawiasz żadnej aktywności. Warto także pamiętać o tym, że np. ćwiczenia na klatkę piersiową z hantlami oddziaływają także na plecy, biceps, korpus oraz inne grupy mięśni – tylko wybrane ćwiczenia proponują tzw. wyizolowany ruch (na ogół biceps/triceps).

Ćwiczenie 1
Trzymając dwie hantle w dłoniach, stań w lekkim rozkroku i unieś je nad głowę. Jak podnosić hantle? Ugnij ręce w łokciach, przenosząc hantle za głowę - łokieć powinien być jak najbliżej ucha - po czym wróć obiema rękami lub pojedynczo do pozycji wyjściowej. Staraj się napinać mięśnie odpowiadające za postawę. Ćwiczenie 1 jest najlepsze na triceps. Może być wykonywane także w pozycji siedzącej i leżącej. W obu przypadkach ważne jest napięcie mięśni korpusu, by utrzymać prawidłową postawę.

Ćwiczenie 2
Stań w lekkim rozkroku, trzymając hantle po swoich bokach. Unieś je w bok po czym powoli opuść do pozycji wyjściowej. Podobne ćwiczenie możesz wykonać także na leżąco - wtedy unosisz wyprostowane ręce nad klatkę piersiową, a następnie ponownie przenosisz je w bok. Unoś ręce na wysokość barków.

Ćwiczenie 3
Stań prosto, w lekkim rozkroku, hantle chwyć neutralnie ustawiając je nad barkami. Jak podnosić hantle? Wyciśnij je nad głowę, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Podczas unoszenia hantli w górę, możesz także rotować górną część ciała raz w jedną, a raz w drugą stronę. Możesz połączyć to ćwiczenie z przysiadami (unoś ręce podczas schodzenia w dół). Ćwiczenie numer 3 doskonale zadziała na biceps, jeśli zamiast prostować je w górę, będziesz prostować je w dół i ponownie zginać do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia na ręce z hantlami

Ćwiczenia z hantlami na brzuch

Ćwiczenie 1
Ustaw się w pozycji deski trzymając w dłoniach hantle. Teraz możesz unosić dłonie przed siebie i powracać do pozycji. W innej wersji ćwiczenia z hantlem należy zginać rękę w łokciu i unosić hantel do tułowia, po czym wracać do pozycji wyjściowej. Oba warianty wykonuje się na obie strony. Podczas ćwiczenia napnij całe ciało i staraj się nie skręcać korpusu na boki.

Ćwiczenie 2
Ustaw się w pozycji deski trzymając hantle w dłoniach. Rotuj ciałem w bok, ustawiając stopy w taki sposób, by górna była zawsze wysunięta do przodu, po czym unoś rękę z jednym hantlem w górę - wracaj do pozycji wyjściowej. Wykonaj na obie strony. Jeśli ćwiczenie jest zbyt trudne, możesz oprzeć jedno kolano na podłodze. Ćwiczenie 2 doskonale aktywuje nie tylko mięśnie brzucha, ale także klatkę piersiową i barki.

Ćwiczenie 3
Unieś nogi w górę, reszta tułowia leży płasko na podłodze, w dłoniach trzymaj hantle. Unieś ciało w górę i wyprostowane ręce w stronę nóg, by wykonać brzuszek. Możesz powrócić do pozycji wyjściowej lub wykonać kilkakrotnie pulsowanie w górę. Innym wariantem ćwiczenia jest podnoszenie nóg z pozycji leżącej w górę (wraz z ruchem hantlami), aby aktywować większe grupy mięśniowe.

Ćwiczenia z hantlami na brzuch

Ćwiczenia z hantlami angażujące pośladki

Ćwiczenie 1
Ustaw się w pozycji stojącej z hantlami w dłoniach, po czym wykonaj wykrok w przód lub w tył, unosząc jednocześnie jedną rękę w górę - należy unosić zawsze kończynę przeciwległą do tej, którą wykonujemy wykrok, by zachować równowagę ciała. Staraj się utrzymać kąt 90 stopni
w kolanach.
Wyciskanie hantli może być wykonywane w wielu pozycjach. Jeśli nie chcesz tak mocno angażować nóg i ćwiczyć równowagi, możesz położyć się na plecach i podnosić hantle w górę przed siebie i wracać do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 2
Ustaw się w pozycji krzesła lub półprzysiadu, ręce z hantlami trzymaj lekko ugięte w łokciach przy ciele. Prostuj ręce przed siebie powoli, by nie stracić równowagi. Wykonaj na obie strony. Jeśli ćwiczenie jest zbyt trudne, możesz opuszczać ręce w dół i ponownie unosić je w stronę tułowia.
Ćwiczenie 2 może być również wykonywane na zasadzie przysiadów z obciążeniem trzymanym między dłońmi, blisko tułowia (bez wykonywania nim dodatkowych ruchów).

Ćwiczenie 3
Stań w pozycji pionowej z hantlami w dłoniach, po czym pochyl się lekko do przodu, unosząc jedną nogę w górę. Utrzymaj pozycję, po czym unieś hantle w górę do ciała i ponownie opuszczaj je w dół. Po czasie zmień nogę i kontynuuj wykonywanie ćwiczenia. Jeśli jesteś w stanie, możesz zupełnie wyprostować nogę, utrzymując linię prostą razem z tułowiem. Ćwiczenie 3 doskonale angażuje także plecy, biceps i cały korpus, może być wykonywane z obiema stopami na podłodze (tzw. martwy ciąg).

Ćwiczenia z hantlami na pośladki

Ćwiczenia na plecy z hantlami i na inne partie ciała – jak wykonywać

Jak ćwiczyć z hantlami? Wskazane wyżej propozycje powinny być wykonywane seriami najlepiej 2-3 razy w tygodniu lub częściej. Jak podnosić hantle? Przykładowo wykonuj 10-20 powtórzeń ćwiczenia 1 na ręce i brzuch, następnie kolejne, aż wykonasz wszystkie zaplanowane kombinacje ruchów. Powtarzaj całość w 2-3 seriach. Najlepsze efekty dają ćwiczenia z hantlem trwające min. 30 min. Jeśli chcesz spalić więcej kalorii, wykonuj więcej szybszych powtórzeń i skracaj czas przerw, bądź wpleć w trening minutowe sesje cardio pomiędzy każdą serią (podskoki, pajacyki itp.). W ten sposób podniesiesz tętno i spalisz więcej kalorii.

Nie zapominaj o rozgrzewce, która powinna trwać przynajmniej kilka minut, by zminimalizować ryzyko kontuzji. Możesz wykonywać pajacyki, podskoki, wymachy i kręcenie ramionami oraz inne proste ruchy. Po skończonym treningu zadbaj o rozciąganie całego ciała.

Jak ubrać się na trening z hantlami

Planujesz pierwsze ćwiczenia na ręce z hantlami i nie wiesz, co założyć? Najlepszym zestawem dla kobiet będzie biustonosz sportowy i dopasowane legginsy do fitnessu, które szybko odprowadzają pot i nie spowodują otarć. Do ćwiczeń można założyć także wygodną koszulkę treningową i krótkie spodenki. Przypomnij sobie również, jakie są typy sylwetki damskiej i w jaki sposób dobierać do niej odzież, by wyglądać i czuć się doskonale podczas każdej aktywności.

Zestaw dla mężczyzny będzie również składał się z wygodnej koszulki treningowej i spodenek. Nie zapominaj o obuwiu sportowym, które zadba o stabilność podczas ćwiczeń w pozycji stojącej.

jak się ubrać do ćwiczeń z hantlami w domu

Ćwiczenia z hantlami dla pań i panów w domu

Ćwiczenia na ręce z hantlami są doskonałym pomysłem na trening w domu, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy i kosztownego wyposażenia. Pamiętaj o tym, że w aktywności kluczowa jest regularność i połączenie jej z odpowiednią dietą, dlatego przypomnij sobie jak znaleźć czas na trening i na czym polegają zdrowe nawyki żywieniowe, dzięki którym szybciej zobaczysz efekty swoich starań.

Kobiety mogą ćwiczyć z hantlami od 0,5 kg lub 1 kg do nawet 5 kg, które będą odpowiednie dla osób uprawiających inne aktywności siłowe. Mężczyźni powinni wybrać sztangielkę ze zmiennym obciążeniem – 2x 2 kg, 5 kg lub 10 kg.

Podstawowe ćwiczenia na ręce z hantlami potrafią modelować sylwetkę, wzmocnić siłę mięśniową, a nawet spalać tkankę tłuszczową. Zaletą korzystania z takiego sprzętu jest możliwość pracy asymetrycznej, gdyż możesz zniwelować dysproporcje występujące w ciele.

:
Dołącz do nas:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się