Kalendarz adwentowy – pomysły i ciekawostki na temat wyjątkowego zwyczaju

Dodano:07-12-2022
Kategorie:Poradnik | Journal

Kalendarz adwentowy wiąże się z niezwykle bogatą historią i może pomóc Ci wprowadzić w domu świąteczną magię, jeśli w wyjątkowy sposób pragniesz odliczać dni pozostałe do Bożego Narodzenia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, na czym polega kalendarz adwentowy i jak możesz wykonać własny do użytku domowego lub jako upominek dla kogoś bliskiego.

adwent_1

Historia kalendarza adwentowego – jak to się zaczęło?

Źródła historyczne wskazują, że korzenie kalendarza adwentowego sięgają lat 50. XIX wieku, kiedy to w domach zaczęto wieszać obrazki związane z przyjściem na świat Jezusa. W niektórych domostwach na początku grudnia przygotowywano 24 świeczki i codziennie zapalano jedną z nich. W ten sposób ludzie pragnęli spotęgować swoją radość w okresie oczekiwania na Boże Narodzenie. Prototyp pierwszego drukowanego kalendarza stworzył w Hamburgu w 1904 roku Gerhard Lang, który wprowadził je do ogólnej sprzedaży cztery lata później. Ten niebanalny pomysł z czasem zaczął być coraz bardziej komercjalizowany.

Kalendarze zaczęły pojawiać się na rynku w różnych formach ze specjalnymi okienkami przypisane do poszczególnych dni grudnia. Po ich otwarciu oczom użytkowników ukazywały się na przykład słodycze lub różnego rodzaju drobne dobra materialne. Obecnie producenci kalendarzy adwentowych starają się połączyć estetyczny design z atrakcyjną dla odbiorców zawartością. Klienci mają do wyboru mnóstwo rozmaitych wariantów, w których znajdują się na przykład czekoladki, kosmetyki czy nawet akcesoria elektroniczne. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że aktualnie wielu sprzedawców oferuje też wirtualne kalendarze adwentowe w formie wyjątkowych zniżek na swoje produkty czy usługi.

Kalendarz adwentowy – jaki wybrać?

Duża różnorodność dostępnych na sklepowych półkach wariantów sprawia, że klienci już od początku listopada poszukują rozwiązań dopasowanych do potrzeb swoich lub członków rodziny. Znakomitym pomysłem na damski kalendarz adwentowy jest paczka z kosmetykami. Możesz z łatwością skompletować taki zestaw samodzielnie lub skorzystać z oferty ulubionej drogerii, gdzie z pewnością znajdziesz propozycje uwzględniające takie produkty jak szminki, tusze do rzęs, perfumy, dezodoranty, szampony, balsamy do ciała czy kremy nawilżające. W ten sposób każda przedstawicielka płci pięknej będzie w niezwykle przyjemny dla siebie sposób odliczać dni pozostałe do Świąt.

Podobne rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w przypadku mężczyzn chcących umilić sobie ten magiczny okres. Każdy, kto wie, co to jest kalendarz adwentowy, co roku stara się wybrać taki, za sprawą którego grudzień nabierze bardziej świątecznego charakteru. Kalendarze adwentowe dla kobiet i mężczyzn znaleźć można w ofercie sklepów sportowych i odzieżowych, księgarni oraz wielu innych przedstawicieli branży handlowej.

Pomysł na kalendarz adwentowy

Wspominaliśmy już, że w przypadku kobiet idealnym rozwiązaniem może okazać się kalendarz adwentowy z kosmetykami. Jednak nie trzeba się ograniczać do tego bardzo popularnego pomysłu, ponieważ z każdym rokiem sprzedawcy zaskakują coraz to nowszymi i nietuzinkowymi propozycjami. Przede wszystkim w pierwszej kolejności musisz zdecydować się, czy szukasz produktu dla siebie, czy dla kogoś, a następnie ustalić odpowiednią branżę i w niej szukać wymarzonego modelu. Pomysł na kalendarz adwentowy z ubraniami na pewno przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy kochają świat mody i chcą uzupełnić swoją codzienną garderobę.

Jeśli wzbudziło to Twoją ciekawość, szereg zaskakujących artykułów odzieżowych zamówisz online w sklepie marki Outhorn, która przygotowała specjalną ofertę prezentową. Jakie są kalendarze adwentowe, które mogą Ci się przydać? Warto poruszyć kwestie panów, których na pewno zadowoliłyby profesjonalne zestawy do majsterkowania. Odkrywanie nowych narzędzi w grudniowe dni zagwarantuje im radość i dobrze nastroi na nadchodzące Święta.

adwent_2

O co chodzi z kalendarzem adwentowym?

Zastanawiasz się, po co kalendarz adwentowy został w ogóle wymyślony? Obecnie stał się on mocno skomercjalizowany i cieszy się ogromną popularnością na całym świecie w miejscach, gdzie obchodzi się Boże Narodzenie. Jednak jak już wspominaliśmy na początku tekstu, kiedyś były to skromne sposoby wzmacniania radości w okresie oczekiwania na obchody urodzin Jezusa. W niektórych domach po prostu rysowano na drzwiach wejściowych odpowiednią liczbę kresek i każdego dnia skreślano jedną z nich. Początkowo kalendarze adwentowe miały znaczenie głównie religijne i poprzez ich używanie chciano jak najbardziej podkreślić właśnie ten aspekt Bożego Narodzenia.

Kiedy daje się kalendarz adwentowy?

Odliczanie rozpoczyna się 1 grudnia, więc jeśli zastanawiasz się, kiedy dać kalendarz adwentowy komuś bliskiemu, możesz to zrobić albo tego dnia, albo kilka dni przed datą odliczania. Najważniejsze, aby poszukiwania rozpocząć wystarczająco wcześnie, ponieważ mnogość oferowanych przez sprzedawców wariantów może sprawić, że będziemy mieli problem z wyborem tego właściwego. Ponadto w tym okresie wszyscy poszukujemy też prezentów świątecznych dla członków rodziny, przyjaciół i znajomych, co może być bardzo czasochłonne, nawet w przypadku zakupów realizowanych w sklepach internetowych.

adwent_3

Ile dni trwa kalendarz adwentowy?

Jego klasyczne warianty składają z 24 okienek, które mają symbolizować poszczególne dni do nachodzących świąt Bożego Narodzenia. W okienkach mogą znajdować się czekoladki, kosmetyki lub dowolnie wybrane inne przedmioty. Ciekawym rozwiązaniem są także płyty CD, na których znajdują się 24 opowieści lub piosenki związane tematycznie ze Świętami. Choć obecnie kalendarz adwentowy ma 24 dni, początkowo uwzględniano w nim okres od 13 do 24 grudnia. Dopiero w latach 20. XX wieku wprowadzono tradycję kalendarza z początkiem datowanym na pierwszy dzień miesiąca.

Co zawiera kalendarz adwentowy?

Jeśli nie wiesz, co włożyć do kalendarza adwentowego, w pierwszym kroku określ swój budżet. Nie musisz wcale wydawać dużych kwot na wymyślne warianty dostępne w sklepach, lecz samodzielnie przygotować damski lub męski kalendarz adwentowy. Dużo osób piecze na przykład pierniczki lub inne typowo świąteczne ciasteczka i wkłada je do środka swojego kalendarza adwentowego.

Jeśli kalendarz ma być upominkiem dla kogoś, trzeba wziąć pod uwagę jego zainteresowania, żeby sprawić mu olbrzymią radość bez nadwyrężania domowego budżetu. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, aby dać sobie oraz innym poczuć bożonarodzeniową magię. Osoby interesujące się rysowaniem z pewnością zadowolą ołówki, kredki, cienkopisy lub inne przybory, dzięki którym będą mogły tworzyć piękne prace.

adwent_4

Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Nie wiesz, jak zrobić własny kalendarz adwentowy, których zaskoczy wszystkich pięknym wyglądem? Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane, bowiem możesz zdecydować się na dowolną formę odliczania do Świąt Bożego Narodzenia. Wybrane przedmioty mające symbolizować poszczególne dni grudnia możesz zapakować w ekologiczny papier prezentowy i ponumerować. Następnie pozostaje Ci je tylko poukładać na komodzie, regale lub innym dowolnie wybranym miejscu. Wiele osób zastanawia się, jak się robi kalendarz adwentowy, zapominając, że odrobina kreatywności może zdziałać cuda, które w okresie świątecznym są mile widziane.

Kalendarz adwentowy – ciekawostki

  • Największy kalendarz adwentowy znajduje się w Lipsku. Ma on ponad 800 m2, a jego otwierane drzwiczki mają wymiary 2 m x 3 m.
  • W niektórych krajach ludzie jako kalendarze adwentowe prezentują swoje domy. Numerują swoje drzwi zgodnie z tradycją od 1 do 24, a następnie razem z sąsiadami zbierają się każdego dni pod innym domostwem, które jest odpowiednio oświetlone i udekorowane, aby podkreślić charakter nadchodzących Świąt. Podczas takich spotkań śpiewają wspólnie kolędy lub opowiadają sobie świąteczne historie.

Zainspiruj się akcesoriami Outhorn do kalendarza adwentowego!

Podczas zimnych, grudniowych dni z pewnością warto zadbać o komfort termiczny. Czapki, szaliki i rękawiczki to drobne dodatki, które wyglądają stylowo i są obowiązkowym elementem zimowej stylizacji. Sprawdź nasze uniwersalne akcesoria i włóż je do okienek ręcznie przygotowanego kalendarza – będą idealnym prezentem zarówno dla Niej, jak i dla Niego!

Udostępnij:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się