Rowerem do pracy lub na uczelnię - jak się ubrać i na co uważać

Dodano:12-10-2020
Kategorie:Journal

Dojeżdżasz do pracy samochodem lub komunikacją miejską, jednak coraz częściej myślisz o tym, by zmienić środek transportu? Jazda na rowerze niesie wiele zalet zdrowotnych, a do tego często pozwala zaoszczędzić na paliwie i zadbać o środowisko. Wielu z nas ma jednak wątpliwości odnośnie deszczowej pogody, problemu z higieną i wybraniem odzieży, która musi spełniać szereg wymagań. Zostaw jednak wymówki i czytaj dalej, by dowiedzieć się, dlaczego warto jeździć rowerem do pracy lub na uczelnię i w jaki sposób zorganizować całe przedsięwzięcie.

jazda rowerem do pracy


Co daje jazda na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Przede wszystkim dlatego, by zadbać o swoje zdrowie. Regularny ruch sprawia, że poprawia się praca serca i jesteśmy lepiej chronieni przed zachorowaniem na miażdżycę. Dojazd rowerem do pracy pomoże zbudować wytrzymałość i poprawić kondycję, zmniejszając ryzyko zapadnięcia na wiele chorób cywilizacyjnych.

Jazda na jednośladzie poprawia odporność organizmu, szczególnie jeśli będziemy poruszali się na nim niezależnie od pogody, hartując ciało. Dzięki temu łatwiej zniesiemy przeziębienie i infekcje, oczywiście jeśli zadbamy o odpowiednią odzież na rower, o której powiemy już za moment.

Czy jeżdżąc na rowerze można schudnąć? Jak najbardziej! W zależności od naszych predyspozycji, wagi, wzrostu i tempa jazdy spalimy nawet 600-700 kalorii na godzinę. Ile kalorii spala się na rowerze w wolnym tempie? Będą to niższe wartości rzędu 200-300 kilokalorii na godzinę, które pomimo tego będą doskonałym sposobem na walkę o zgrabną sylwetkę.

Codzienna jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, kości i stawy, pomagając zapobiegać urazom, kontuzjom i zachować sprawność nawet w późniejszym wieku.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy rowerem:
  • nóg,
  • pośladków,
  • brzucha.
Regularna jazda na rowerze poprawia także samopoczucie, dostarcza endorfin, dbając o zdrowie psychiczne. Przeciwdziała także osteoporozie, jest polecana osobom po urazach i spowalnia starzenie się organizmu.

korzyści jazdy na rowerze

Nie daj się powstrzymać wymówkom

Efekty jazdy na rowerze można zauważyć nie tylko pod postacią zmniejszenia częstotliwości wizyt u lekarzy, ale także w kosztach, gdyż nie będzie potrzeby tankowania samochodu bądź kupowania biletów do komunikacji miejskiej. O rower należy dbać, szczególnie jesienią i zimą, jednak sumując korzyści zdrowotne i pieniężne jest on zdecydowanie lepszym wyborem dla wielu osób, które chcą podnieść swój poziom aktywności. Jeśli zależy nam na środowisku, ta forma transportu pomaga zmniejszyć produkcję CO2 – jedna osoba na kilometrze oszczędza 138 g, co daje nawet setki kilogramów mniej CO2 rocznie!

Jazda rowerem do pracy pomoże także uniknąć korków, dlatego jest doskonałym pomysłem do zatłoczonych miast. Należy jedynie pamiętać o zakładaniu maseczek chroniących przed smogiem – jego wdychanie przy poniesionym tętnie i przyspieszonej wymianie powietrza w płucach może na dłuższą metę skrócić długość życia.

Według różnych badań, nawet 2/3 Polaków jeździ rowerem, jednak powodem do zrezygnowania z dojazdów do pracy lub na uczelnię jest zbyt długi dystans do pokonania, a także przeświadczenie, że samochód jest szybszy. Problemem jest także dbałość o higienę, gdyż prysznice można spotkać jedynie w niektórych korporacjach. Jak rozwiązać te problemy?

Rowerem do pracy biurowej

Podstawową kwestią jest dobór odpowiedniego roweru i wyposażenie go w niezbędny osprzęt, który sprawdzi się zarówno w pogodzie, jak i podczas opadów atmosferycznych. Oczywiście jeśli mamy już rower, możemy go po prostu wyczyścić i zadbać o konserwację, jeśli jednak szukamy dopiero odpowiedniego produktu, warto wziąć pod uwagę:
  • rower z napędem – w ostatnich latach bardzo popularny, gdyż wymaga minimum wysiłku. Jest dosyć kosztowny w porównaniu do tradycyjnych rowerów miejskich czy niskobudżetowych modeli trekkingowych, jednak zapewnia on komfort doceniany przez osoby obawiające się przepoconej odzieży. Wyróżnia się modele Pedelec ze wspomaganiem do 25 km/h i S-Pedelec ze wspomaganiem do 45 km/h.
  • rower trekkingowy – uniwersalny model, który przyda się osobom mieszkającym poza miastem, na nierównych terenach. Dzięki niemu pokonamy nawet dłuższe odcinki, jednak warto wymienić siodełko na bardziej wygodny model. Przy okazji ten typ roweru można z powodzeniem wykorzystać na weekendowych rodzinnych wycieczkach.
  • rower miejski – odpowiedni do jazdy po mieście, dlatego sprawdzi się podczas dojazdów na niewielkie odległości (do 10 km).
  • kolarka – inaczej rower szosowy, przeznaczony do szybkiej jazdy szosą, jednak stosunkowo niewygodny dla osób poruszających się w wolnym tempie. Jeśli nie przeszkadza wam pochylona pozycja, a zależy przede wszystkim na czasie i poruszacie się po prostych, utwardzonych nawierzchniach, będzie to najlepszy wybór.
  • rower górski – jeśli musimy dojeżdżać do pracy trudną, nie asfaltową drogą, ten model będzie najlepszy. Sprawdzi się na zróżnicowanym terenie, dlatego poleca się go osobom mieszkającym poza dużymi aglomeracjami.
Jaki rower do pracy wybrać

Niezbędne wyposażenie czyli rowerem do pracy

Podstawowym wyposażeniem każdego roweru są światła – najlepiej wybrać model zasilany przez prądownicę, ewentualnie lampki na baterie mocowane na gumkach do kierownicy. Oświetlenie jest wymagane przepisami jeśli poruszamy się po zmroku, co może zdarzyć się w okresie jesiennym, wiosennym i zimowym.

Dodatkowo warto mieć błotniki z dodatkowymi chlapaczami, które pozwolą uniknąć zabrudzenia odzieży szczególnie w deszczowe dni. Część rowerów posiada je na wyposażeniu, jednak do niektórych modeli należy dokupić pełny osprzęt.

Na rower niezbędny jest także praktyczny plecak miejski lub saszetka, do których zabierzemy podręczne drobiazgi, a nawet laptopa, jeśli dojeżdżamy na uczelnię lub do pracy biurowej. Możemy do nich zapakować np. odzież na zmianę, jeśli nie mamy możliwości przechowywania jej w pracy. Świetnym pomysłem jest wyposażenie się w profesjonalną sakwę rowerową o właściwościach nieprzemakalnych – dzięki temu zadba ona o zawartość plecaka niezależnie od warunków pogodowych.

co powinien mieć rower

Rowerem do pracy – ubranie na różne warunki

Jak się ubrać na rower do pracy? Zależnie od warunków pogodowych! Latem i w ciepłe wiosenne lub jesienne dni najlepsza będzie koszulka termoaktywna, która odprowadza pot na zewnątrz zapewniając uczucie suchości i gwarantuje swobodę ruchów. Do niej można założyć wygodne legginsy, spodnie miejskie lub dresowe. W wysokich temperaturach w zupełności wystarczą sportowe szorty damskie lub męskie.

Na rower warto założyć także akcesoria. Latem konieczna będzie czapka z daszkiem chroniąca przed nadmierną ekspozycją słoneczną oraz okulary przeciwsłoneczne. W chłodnej porze zadbajcie o czapkę zimową, komin i rękawiczki.

Strój na rower do pracy powinien także zawierać odzież chroniącą przed deszczem, która jednocześnie dba o komfort cieplny. Polecamy założenie softshellu z membraną, który zapewnia ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz oddychalność. Pamiętajcie o tym, że im wyższe parametry, tym większy stopień ochrony. Softshell może posiadać dodatkowy kaptur, patkę chroniącą przed podmuchami wiatru oraz inne udogodnienia.

Zimą warto zadbać o ciepły polar damski lub męski, na który założymy wspomniany już softshell lub kurtkę zimową. Na rower warto ubierać się warstwowo i zawsze pamiętać o tym, że ruch sprawia, że zwiększamy temperaturę ciała i potliwość.

Przeczytaj więcej informacji o tym, jak się ubrać na rower.

Stylizacje dla kobiet:

jak się ubrać na rower do pracy latem - kobieta

jak się ubrać na rower do pracy zimą - kobieta

Stylizacje dla mężczyzn:

jak się ubrać na rower do pracy latem - mężczyzna

jak się ubrać na rower do pracy zimą - mężczyzna

Wskazówki – zadbaj o higienę osobistą

Jeśli uprawiamy regularnie aktywność fizyczną i możemy pochwalić się dobrą kondycją, nie będziemy mieli problemu z dojazdami do pracy. W innym przypadku nawet jazda w wolnym tempie może sprawić, że po dotarciu na miejsce ubrania będą zupełnie przepocone. Z tego powodu warto wybrać się na jazdę próbną, by przekonać się, czy jesteśmy w stanie pokonać wybrany odcinek, a jeśli okaże się, że przychodzi nam to z trudem, zainwestować w rower elektryczny lub wprowadzić stałe treningi w czasie wolnym.

Po dotarciu do pracy najlepiej przebrać odzież na świeżą. Jeśli mamy możliwość, skorzystajmy z prysznicu, a jeśli nie, wystarczy zapakować do plecaka środki do pielęgnacji i mały ręcznik, by zadbać o higienę w umywalce, która znajduje się w każdej toalecie. Niestety nawet najlepszy dezodorant nie zatuszuje zapachu potu, który może przeszkadzać naszym współpracownikom, a co najgorsze klientom.

Nie wolno suszyć odzieży we wspólnej przestrzeni biurowej – najlepiej przygotować minimum dwa zestawy na rower, by dopiero po powrocie do domu wysuszyć je i oczyścić.

Rowerem do pracy – podstawowe zasady

Po przeczytaniu naszej porady z pewnością jesteście już przygotowani do dojeżdżania rowerem do pracy lub na uczelnię. Planując swój pierwszy wyjazd, warto mieć na uwadze najważniejsze zasady:
  1. Zanim wyruszycie z domu, sprawdźcie prognozę pogody i dobierzcie odpowiednie ubrania. Pamiętajcie o tym, że pogoda może wahać się w ciągu dnia.
  2. Przypomnijcie sobie zasady ruchu dla rowerzystów i upewnijcie się, że wasz rower jest sprawny i posiada niezbędne wyposażenie.
  3. Znajdźcie bezpieczną i ciekawą drogę do pracy, która jest kompromisem między czasem dojazdu, a przyjemnością z jazdy na rowerze. Jeśli lubicie zmiany, zaplanujcie kilka tras, z których będziecie korzystali w zależności od planowanego czasu dojazdu i warunków pogodowych.
  4. Starajcie się jechać stałym tempem, które nie wywołuje zmęczenia, szczególnie jeśli nie uprawiacie regularnie innych aktywności. Szybsze tempo jazdy można zaplanować po pracy, gdy w domu będzie można wziąć prysznic.

Bezpieczeństwo – rowerem na uczelnię lub do pracy

Jeśli na co dzień poruszacie się samochodem, nietrudno zapomnieć o podstawowych przepisach obowiązujących rowerzystów. Najlepiej przypomnieć je sobie w kodeksie drogowym bądź zapamiętać podstawowe zasady:
  • rowerzysta ma obowiązek korzystania z rowerowego pasa ruchu na jezdni bądź ścieżki rowerowej, a jeśli nie ma takowej powinien jechać poboczem. W razie braku pobocza może poruszać się jezdnią.
  • jeśli rowerzysta porusza się po drodze dla rowerów oraz pieszych, musi ustąpić pierwszeństwa.
  • można poruszać się rowerem z taką prędkością jak ta obowiązująca kierowców innych pojazdów.
  • rowerzysta może jechać po chodniku, jeśli porusza się z dzieckiem do 10 roku życia lub porusza się przy trasie, po której jeżdżą samochody z prędkością większą niż 50 km/h i brakuje ścieżki rowerowej (szerokość chodnika minimum 2 metry), a także w razie trudnych warunków pogodowych takich jak mgła czy śnieg.
Przypomnijcie sobie również naszą poradę o tym, jak powinna wyglądać jazda na rowerze jesienią i zimą – na co uważać, jak uniknąć bolesnych upadków i innych zagrożeń.

Zadbaj o siebie i o środowisko

Efekty jazdy na rowerze zaobserwujecie zarówno w poprawie swojej kondycji, samopoczucia i sylwetki, jak i w budżecie domowym. Dodatkowo zadbacie o środowisko i będziecie propagować pozytywną postawę, która być może zainspiruje także inne osoby do zmiany swoich nawyków. Pamiętajcie jedynie o tym, by zawsze zadbać o odpowiednią odzież, plecak i o sprawny sprzęt. Jeśli nie jesteście przekonani do codziennych dojazdów, spróbujcie raz lub dwa w piękną pogodę, by przekonać się, czy jest to coś dla was, czy jednak wolicie rekreacyjną jazdę z bliskimi.

:
Dołącz do nas:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się