Sezon rolkowy – Czy umiesz naprawdę jeździć?

Dodano:27-06-2018
Kategorie:Journal

Jazda na rolkach jest praktycznie dla każdego – można ją uprawiać w mieście i poza nim, nie wymaga wytrenowania ani skomplikowanego, kosztownego sprzętu. Do tego jest doskonałą formą spędzania czasu z przyjaciółmi i dotlenienia organizmu. Co jednak oznacza stwierdzenie, że ktoś umie jeździć na rolkach? Jak nauczyć się jeździć i co daje jazda na rolkach? Poznaj podstawy, dowiedz się, jak skutecznie hamować oraz jak się ubrać na rolki, by przyciągać wszystkie spojrzenia!

rolki_glowne

Jazda na rolkach – efekty, czyli dlaczego warto spróbować

Wiosna i lato są najlepszym czasem na otworzenie się na nowe możliwości aktywnego wypoczynku. Dlatego polecamy wypróbowanie jazdy na rolkach, która jest świetnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Co daje jazda na rolkach? Możliwość przebywania na wolnym powietrzu czy rozmowy z przyjaciółmi, nie są jedynymi plusami tego sportu! Jazda na rolkach pomaga na przykład w modelowaniu sylwetki. Jeśli będziemy jeździli w tempie, które podwyższy i utrzyma wysokie tętno, spalimy tkankę tłuszczową nawet na podobnym poziomie co w czasie biegania (tętno ok. 70% maksymalnego).

Regularna jazda poprawia także kondycję, nie obciążając jednocześnie stawów na takim poziomie jak wspomniane wcześniej bieganie. Jeśli od czasu do czasu zdecydujemy się na coś więcej niż prosta jazda w przód, poprawimy koordynację ruchową i równowagę. Jazda na rolkach jest też doskonałym pomysłem na dotlenienie organizmu, spotkanie wielu ciekawych osób oraz odprężenie się. Dzięki niej zapomnisz o codziennych problemach i znajdziesz chwilę, by zadbać o zdrowie i lepsze samopoczucie. Czy potrzeba czegoś więcej?

Pierwszy sezon rolkowy – gdzie i jak jeździć na rolkach

Przyjemna jazda na rolkach wiąże się zawsze ze znalezieniem dobrego miejsca. Najlepsze są twarde i równe nawierzchnie typu asfalt, beton czy dedykowany tor. Pogoda również powinna dopisywać – mokre podłoże może być nadmiernie śliskie, prowadząc do groźnych upadków.

Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z tym rodzajem sportu, warto założyć ochraniacze na ręce i nogi oraz kask na głowę. Są one polecane właściwie wszystkim osobom, które planują regularnie jeździć na rolkach. O upadek nietrudno, a nie chcemy przecież zakończyć przygody w szpitalu.

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Pierwsze „kroki” w nauce jazdy na rolkach to ćwiczenie równowagi i odpowiedniej postawy. Nogi muszą być delikatnie ugięte w kolanach, przy czym tułów i kostki są nieruchome. Stopy znajdują się na szerokości bioder, a ramiona są lekko wysunięte do przodu (pozycja wyjściowa). Gdy potrafimy już stać i złapać równowagę, próbujemy odpychać się, dostawiając drugą nogę do tej pierwszej. Istotne jest to, że po odepchnięciu się, kolana muszą wrócić blisko siebie.

Jeśli nauczymy się dosyć sprawnie jeździć na rolkach do przodu, nadejdzie czas na naukę hamowania. Podstawową opcją jest wykorzystanie hamulca tylnego, który jednak nie zawsze zdaje egzamin. Musimy nauczyć się hamowania „pługiem” i „T-stopem”. Po nich nadejdzie czas na przekładankę, która pozwala na wykonanie ciaśniejszych skrętów przy rozwinięciu dużych prędkości czy naukę jazdy do tyłu.

Jakich błędów unikać?

Ucząc się jazdy na rolkach, często nieświadomie popełniamy błędy. Pierwsze kłopoty mogą pojawić się już przy sposobie rozwijania prędkości. Jak jeździć na rolkach? Należy zawsze odpychać się na boki, tworząc docelowo literę „V” za pomocą nóg, nie do tyłu. Innym częstym błędem jest jazda w szerokim rozkroku – po odepchnięciu się, kolana powinny ponownie znaleźć się blisko siebie.

Nieprawidłowe są również: patrzenie w dół zamiast przed siebie, nazbyt wyprostowane nogi, jak i nadmierne ruchy bioder czy całego tułowia. Trenując obroty, należy wykonywać powtórzenia na obie strony – niezależnie od tego, czy jedna nam wychodzi, a druga kończy się wywrotką. Do podstawowych błędów należy także jazda po złej nawierzchni, w niedopasowanych rolkach oraz nieodpowiednim ubraniu! Mądrze dobrana odzież zapewnia nam komfort, a przede wszystkim większą pewność siebie w czasie nauki jazdy.

nauka_jazdy_na_rolkach

Jak ubrać się na rolki?

Na rolkach świetnie sprawdzają się ubrania dające pełną swobodę ruchów, takie jak krótkie spodenki materiałowe, bikery, topy czy getry na rolki. Nie rezygnuj więc ze swojego ulubionego stylu, połącz ten klasyczny, sportowy z elementami casualowymi. Oto najwygodniejsze ubrania na rolki damskie!

Koszulki i spodnie na rolki
W ciepłej porze najlepsze będą koszulki treningowe damskie lub męskie oraz nieco luźniejsze spodnie. Legginsy na rolki? Zdecydowanie tak! Znajdź odpowiednie dla siebie legginsy damskie na fitness, jak i spodnie na siłownię (dresowe). Męska część rolkarzy będzie świetnie jeździła w spodniach dresowych męskich albo spodniach treningowych, które z łatwością dobierze do koszulki termoaktywnej.

Wybierając się w getrach na rolki w chłodniejsze dni, polecamy założyć bluzę damską lub męska z zapięciem czy kapturem. Nie jesteśmy pewni, czy nie spadnie deszcz? Na to radą będzie softshell damski oraz męski, który stanowi świetną barierę przed wiatrem, gwarantując idealną oddychalność, a w razie nagłych opadów deszczu, ochronę przed wilgocią.

Strój na rolki z biustonoszem sportowym
Jeśli lubisz jazdę na rolkach i zamierzasz rozwijać duże prędkości czy ćwiczyć skręty i inne techniki, do legginsów na rolki załóż także stanik sportowy, w którym poczujesz jeszcze większy komfort. Ten rodzaj odzieży doskonale podtrzymuje biust, a przy tym nie będzie ograniczać Twoich ruchów. W Outhorn znajdziesz propozycje biustonoszy sportowych o średnim wsparciu, na grubych ramiączkach z szybkoschnącego materiału.

A w cieplejsze dni…
W czasie upałów długie spodnie na fitness czy getry możemy wymienić na spodenki. Na rolki nie wychodź jednak wtedy bez ochraniaczy. Na górę załóż top damski w ulubionym kolorze. Dla Panów, w gorące dni idealne będą szorty męskie. Jeśli słupek temperatury wzrasta, zostań nawet w samym biustonoszu sportowym. Pamiętaj jednak o kremie przeciwsłonecznym, gdyż nietrudno o oparzenia słoneczne.

Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana jest odzież
Do sportu, jakim jest jazda na rolkach, polecamy ubrania z bawełny z domieszką innych materiałów lub tkaniny funkcyjne, termoaktywne. Często najlepszym wyborem jest po prostu odzież fitness, która nie ogranicza ruchów i pozwala na szlifowanie swoich umiejętności.

Gdzie schować wodę i ochraniacze? Wybierz z nami plecak na rolki

Osoby planujące wycieczkę, podczas której będą jeździły na swoim sprzęcie, powinny zaopatrzyć się w porządny plecak. Najlepszym wyborem będzie ten o dużej pojemności, by mieć pewność, że pomieści dodatkowe akcesoria oraz ubrania. Podczas samej jazdy warto natomiast wybrać coś mniejszego na telefon, chusteczki, słuchawki czy wodę – w takim przypadku sprawdzi się nieduża, poręczna saszetka zapinana w pasie.

Sezon rolkowy w pełni – spróbuj i Ty!

Z pewnością jazda na rolkach to opcja dla wszystkich, którzy szukają urozmaicenia, sposobu na spędzanie czasu ze znajomymi czy poprawienia wyglądu swojej sylwetki. Zalet jest tak wiele, że trudno je wymieniać, dlatego wykorzystaj proste wskazówki na temat tego, jak jeździć na rolkach oraz znajdź swoją nową ulubioną odzież w sklepie Outhorn!

:
Dołącz do nas:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się