Zima to szczególna pora roku, w trakcie której szukamy przede wszystkim ciepłej odzieży, dbającej o komfort i zdrowie. Opady atmosferyczne, chłodne podmuchy wiatru i niskie temperatury skutecznie zniechęcają do wyjścia na zewnątrz. Nie musi tak jednak być, jeśli dokładnie sprawdzimy cechy odzieży zimowej. Które parametry mają największy wpływ na generowane ciepło? O czym pamiętać podczas zakupów, by dokonać trafnego wyboru na lata?

Komfort cieplny bez tajemnic
Komfort cieplny to stan, w którym czujemy odpowiedni poziom ciepła – nie jest nam ani za zimno, ani zbyt ciepło. Dodatkowo nie następuje nieprzyjemne wychładzanie bądź przegrzewanie określonych partii ciała.
Co ciekawe, odczuwanie temperatury jest indywidualne, dlatego trudno zaprojektować odzież, która zadba o idealne samopoczucie każdej osoby. Pomimo tego stosuje się wskaźnik o nazwie PMV, który przewiduje średnią ocenę grupy osób w 7-stopniowej skali:
- +3 – gorąco,
- +2 – ciepło,
- +1 – dość ciepło,
- 0 – obojętnie,
- -1 – dość chłodno,
- -2 – chłodno,
- -3 – zimno.
Wskaźnik bierze pod uwagę takie składowe jak aktywność człowieka, prędkość ruchu powietrza, ciśnienie pary wodnej czy temperaturę powietrza.
Optymalny zakres dający komfort cieplny wynosi -0,5Niemały wpływ na nasze odczuwanie ciepła ma mikroklimat, w jakim się znajdujemy. Zakres temperatur, w którym jesteśmy w stanie funkcjonować jest szeroki, jednak dłuższe przebywanie w skrajnie niekorzystnych warunkach może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne.
Biorąc pod uwagę porę chłodną, stopień utraty ciepła może być wywołany przewodnictwem (wilgotna odzież), konwekcją (oziębienie poprzez wiatr) czy promieniowaniem (w zależności od różnicy między otoczeniem a ciepłotą ciała). Skrajne wyziębienie organizmu prowadzi do hipotermii. Szukając odzieży zapewniającej komfort termiczny, musimy kierować się tymi trzema czynnikami – czyli ochroną przed wilgocią, wiatrem i stopniem ciepłoty.
Odzież dbająca o ciepło to przede wszystkim materiał i ocieplina
Zimą nie poleca się noszenia odzieży wykonanej z bawełny, gdyż pomimo jej naturalności, wystarczy lekkie przepocenie i będziemy odczuwali nieprzyjemny chłód. Ubrania zapewniające komfort termiczny w chłodnej porze powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, w których włókna wchłaniają wilgoć bądź odprowadzają ją na zewnątrz.
Nie mniej ważny jest rodzaj zastosowanej ociepliny.
Wśród producentów ubrań sportowych najpopularniejszy jest sztuczny puch, który jest wyjątkowo lekki, miękki i do tego zapewnia szybkie schnięcie nawet po zamoczeniu. Poziom izolacji, jaki daje wybrany produkt jest jednak zależny od ilości wypełnienia i jego odpowiedniego rozmieszczenia. Wysokiej jakości kurtki zimowe damskie czy męskie posiadają specyficzne przeszycia, dzięki którym ocieplina nie zbija się w jednym punkcie.
Jakie ociepliny stosują jeszcze producenci? Przykładem może być poliestrowa dopinka bądź np. czesane wnętrze polaru, który jest przyjemniejszy w dotyku i pozwala wygenerować większą ciepłotę.
Bielizna termoaktywna dla sportowców
Zimą najważniejsze jest zadbanie o warstwowość ubioru. Jest to szczególnie istotne podczas uprawiania aktywności fizycznej.
Bielizna termoaktywna odprowadza wilgoć na zewnątrz, dbając o uczucie suchości. Modele na zimę powinny być wykonane z materiałów o wyższej gramaturze, by zapewnić większe ciepło. Konieczne jest również to, by były one maksymalnie dopasowane do ciała, nie ograniczając jednak swobody ruchów. Bielizna termoaktywna jest produkowana z wysokiej jakości włókien syntetycznych, które dbają o odpowiedni komfort cieplny w przypadku warstwowości ubioru.
Druga warstwa ma za zadanie ocieplać
Rozważając wybór odzieży zimowej często poprzestajemy na kurtce, która ma być odpowiednio ciepła, chronić przed wilgocią czy wiatrem.
Niestety w trudnych warunkach atmosferycznych warstwowość to podstawa, a główną warstwą dbającą o komfort termiczny jest druga, środkowa, nazywana ocieplającą lub docieplającą. Kurtki zimowe puchowe mają przede wszystkich chronić przed wiatrem i chłodem, a jaka powinna być druga warstwa odzieży?
Najlepszym wyborem będą bluzy i polary męskie lub damskie, przy czym biorąc pod uwagę szereg stosowanych technologii lepiej zdecydować się na polar. Druga warstwa to również często lekki puchowy sweter, jak i
kurtka softshellowa, która w warunkach zimowych może nie być odpowiednia. W naszej ofercie znajdziecie także bieliznę polarową chroniącą przed zimnem i pomagającą utrzymać stałą temperaturę ciała.
Polar powinien być wykonany z miękkiej, nie krępującej ruchów tkaniny, która ma za zadanie nie tylko ocieplać, ale również odprowadzać wilgoć do warstwy wierzchniej. Ważna jest gramatura odpowiadająca również za poziom ciepłoty – im wyższa, tym będzie nam cieplej, choć w przypadku bardzo niskich temperatur stosuje się zasadę, że lepiej założyć kilka cienkich warstw odzieży niż jedną grubą. Poza zastosowanym materiałem i jego gramaturą ważny jest sam krój – odzież musi przylegać do ciała. Wygodna będzie również stójka chroniąca przed wiatrem i odpowiednio dopasowana długość zamka. Niektórzy preferują modele zapinane na całej długości, a inni zaledwie z krótkim zamkiem u góry pomagającym regulować stopień ciepłoty.
Inne cechy odzieży wspomagające komfort cieplny
Wybierając najlepszą odzież na zimę warto dokładnie zapoznać się z parametrami.
Płaszcz puchowy zimowy i inne modele powinny posiadać plisę przeciwwiatrową i patkę chroniącą podbródek, które zmniejszają wychłodzenie spowodowane podmuchami powietrza.
Kurtka z impregnacją materiału w technologii DWR bądź wyposażona w membranę będzie spowalniała wchłanianie wilgoci z zewnątrz, również chroniąc przed wychłodzeniem organizmu. Niekiedy praktyczne są także mankiety z regulacją, które pozwalają lepiej zatrzymać ciepło wewnątrz i dopasować odzież do sylwetki.
Kurtki dedykowane do uprawiania aktywności są wyposażone w membranę, która chroni przed wilgocią i usprawnia oddychalność. Im wyższe wartości, tym lepszy stopień ochrony. Jest to jednak domena odzieży na narty bądź funkcjonalnej, częściej zakładanej w porze przejściowej niż zimą. Kurtki puchowe na miasto rzadko posiadają membranę, mając po prostu zaimpregnowany materiał wierzchni.
Przetrwać zimę
Chłodna pora roku bywa w naszej szerokości geograficznej wyjątkowo wymagająca, nawet jeśli nie uprawiamy sportów, powinniśmy zakładać odzież zapewniającą wysoki komfort termiczny. Pamiętajmy o tym, że ważne jest znalezienie kompromisu między parametrami a naszymi oczekiwaniami. Nie zawsze potrzebujemy najcieplejszej odzieży, a niekiedy jedynie przemyślanego skomponowania warstw oraz dodatków takich jak
czapki zimowe męskie, damskie, szale i rękawiczki.
Co najczęściej zakładacie, by zadbać o komfort cieplny zimą?