Zadajesz sobie pytanie, czy trening wieczorem ma sens? A może szukasz sposobu na to, by zrelaksować się i rozluźnić, aby sen przyszedł szybciej i był bardziej jakościowy? Czytaj dalej, a dowiesz się, jaka jest prawda o ćwiczeniach przed pójściem spać oraz poznasz podstawowe techniki relaksacyjne odpowiednie dla każdej osoby, bez względu na wiek i poziom kondycji fizycznej.
Czy można ćwiczyć przed snem
Lubisz trenować wieczorem lub nie masz na to czasu w ciągu dnia i zastanawiasz się, czy ta pora dnia jest odpowiednia? Wokół tego tematu narosło wiele mitów i obaw, które w większości przypadków nie mają żadnych podstaw.
Ćwiczenia na noc nie zakłócają snu – wiele osób radzi, by nie trenować później niż na 3 h przed snem, jednak według badań z 2011 roku okazało się, że ludzie intensywnie trenujący przez 35 minut spali tak samo dobrze, jak w dzień nietreningowy. Jeśli nie jesteś przekonany do ćwiczeń przed snem, zadbaj o to, by skończyć na godzinę przed planowanym czasem położenia się do łóżka.
Inne badania z 2015 roku pokazały, że osoby wykonujące ćwiczenia wzmacniające tuż przed snem, budziły się bardziej wyspane. Kolejni naukowcy, którzy poddali badaniu tysiąc Amerykanów, doszli do wniosków, że 83% osób, które wykonywały aktywność fizyczną bez względu na porę dnia, spało lepiej niż osoby nieaktywne. Tylko 3% ćwiczących w godzinach wieczornych zgłosiło problemy ze snem.
Oznacza to, że trening wieczorem nie powoduje u większości osób problemów ze snem, a nawet poprawia jego jakość. Aby przekonać się, jak działa na ciebie, po prostu spróbuj aktywności kilka razy, by obiektywnie spojrzeć na to, jak zachowuje się twój organizm. Pamiętaj o tym, by nie objadać się przed snem, dlatego jeśli poczujesz głód potreningowy, zjedz lekki posiłek oparty w głównej mierze na białku.
Trening przed snem dla osób, które potrzebują intensywnego ruchu
Bieganie przed snem lub długi spacer
Wieczorne bieganie to świetny pomysł na oczyszczenie umysłu, zmniejszenie poziomu stresu i spalenie nadmiaru kalorii spożytych w ciągu dnia. Ruch na zewnątrz pomoże ci dotlenić organizm i przyspieszy zaśnięcie – to najlepsza aktywność wiosną, jesienią i latem. Zimą warto rozważyć przesunięcie pory biegania ze względu na duży spadek temperatur.
Gimnastyka wieczorna
Jeśli nie czujesz dużego zmęczenia i jesteś w stanie trenować przed snem, spróbuj prostych, popularnych ćwiczeń. Zawsze zaczynaj od rozgrzewki, a następnie wykonuj pajacyki, przysiady, pompki, brzuszki i inne znane ci sekwencje ruchów.
Możesz poćwiczyć nawet z hantlami lub wykorzystać gumy oporowe, jednak nie forsuj się – nie jest to pora na ciężką, wykańczającą aktywność.
Czy trening przed snem wpływa na odchudzanie? Według badań trening oporowy pomoże schudnąć i poprawi jakość snu, pomagając spalać tkankę tłuszczową.
Jeśli nie chcesz ćwiczyć wieczorem, a nie umiesz znaleźć czasu na aktywność w ciągu dnia, przypomnij sobie nasz wcześniejszy wpis o tym,
jak zarządzać swoim czasem.
Joga czyli ćwiczenia na dobry sen
Wiele osób lubi uprawiać jogę przed snem. Jest ona na tyle różnorodna, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Praktyka może być nastawiona na rozciąganie, odprężenie, wzmocnienie mięśni, a nawet spalanie kalorii, jeśli będziesz wykonywać szybkie sekwencje ruchów. Praktyka jogi może trwać nawet od 15 minut do godziny, w zależności od twoich preferencji.
Ćwiczenia relaksujące przed snem
Jeśli chcesz się rozluźnić, a nie masz ochoty na praktykę jogi, możesz po prostu położyć się na łóżku i zrelaksować ciało oraz umysł. Jak to zrobić? Zacznij uświadamiać sobie ciężar swojego ciała i szukaj w nim napięć – po kolei „skanuj” je, zaczynając od stopy, przez łydkę, kolano, udo, tak samo druga noga, później części ciała znajdujące się powyżej. Możesz poświęcić na rozluźnienie nawet 10-25 minut.
Inną techniką relaksacyjną jest tzw. relaksacja Jacobsona polegająca na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Ta progresywna relaksacja uczy kontrolować napięcie w ciele i aktywować tylko te partie, które są niezbędne do wykonania danego ruchu.
Trening autogenny, czyli tzw. trening Schultza, polega na wyobrażaniu sobie ciężaru swojego ciała i ciepła, rozluźniając po kolei dane grupy mięśniowe.
Ćwiczenia oddechowe przed snem
Przed snem możesz także ćwiczyć świadome oddychanie, które pozwoli ci szybciej zasnąć poprzez wyciszenie myśli. Istnieje kilka technik, jednak na początek możesz zacząć od położenia się w łóżku i obserwowania oddechu. Świadomie wdychaj i wydychaj powietrze, aż poczujesz się zrelaksowany.
Wypróbuj oddychanie przeponowe – skoncentruj się na nabraniu powietrza w brzuchu zamiast w klatce piersiowej. Weź głęboki oddech, przytrzymaj powietrze w płucach, a następnie powoli je wypuść. Powtarzaj przez 5-15 minut.
Bardzo popularna jest technika 4-7-8. Polega ona na tym, by przez 4 sekundy wdychać powietrze, wstrzymać oddech na 7 sekund i przez 8 sekund wypuszczać powietrze. Ta technika oddychania pomoże obniżyć ciśnienie krwi, tętno i przyspieszy zasypianie.
Co zrobić, jeśli wieczorne ćwiczenia nie działają
Jeśli ćwiczenia przed snem nie działają na ciebie tak dobrze, jak oczekiwałeś, możesz wypróbować inne techniki ułatwiające zasypianie.
Zadbaj o odpowiedni nastrój, wywietrz pokój, odstaw komputer, telefon i telewizję na dwie godziny przed pójściem spać. Możesz przejść się na spacer, wziąć ciepłą kąpiel i posłuchać relaksującej muzyki.
Inną metodą na poprawę jakości snu i szybsze zasypianie jest masaż pleców. Pomaga on przyspieszyć metabolizm, poprawia ukrwienie ciała, niweluje ból i sprawi, że obudzisz się bardziej wyspany. Możesz skorzystać z profesjonalnego zabiegu lub wykonać go w warunkach domowych, by rozluźnić napięte mięśnie.
Ćwiczenia przed snem, które dobrze na ciebie wpłyną
Wieczorny trening może mieć zbawienny wpływ na twoje zdrowie, samopoczucie i przyspieszy zasypianie. Wypróbuj bieganie, gimnastykę, praktykę jogi, techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, by przekonać się, co najlepiej na ciebie działa. Jeśli żadna z naszych propozycji nie przynosi rezultatów, skonsultuj się ze specjalistą – twoje problemy ze snem mogą mieć bardziej złożone podłoże.
Źródła:
Mallymaki T., Kyrolainen H., Savolainen K. i wsp., Effects of vigorous late‐night exercise on sleep quality and cardiac autonomic activity, Journal of Sleep Research (2011) 20, s. 146–153
Carandente F., Montaruli A., Alberto A. i wsp., Effects of endurance and strength acute exercise on night sleep quality: original research article, International Sport Med Journal, Volume 12, Number 3, 1 January 2011, s. 113-124
https://www.healthline.com/health/working-out-before-bed
Trening wieczorem nie powoduje u większości osób problemów ze snem, a nawet poprawia jego jakość. Aby przekonać się, jak działa na ciebie, po prostu spróbuj aktywności kilka razy, by obiektywnie spojrzeć na to, jak zachowuje się twój organizm.
Wieczorny trening może mieć zbawienny wpływ na twoje zdrowie, samopoczucie i przyspieszy zasypianie. Wypróbuj bieganie, gimnastykę, praktykę jogi, techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, by przekonać się, co najlepiej na ciebie działa.