Prasowanie i składanie koszuli – dla jednych zmora, dla innych „bułka z masłem”. Jeśli należysz do grona tych pierwszych, to w tym artykule podpowiemy Ci, jak prasować koszulę, a przede wszystkim robić to szybko i skutecznie. Dowiesz się też, jak składać koszulę do walizki, gdy, na przykład, wybierasz się w służbową podróż i potrzebujesz wziąć ze sobą biznesowy outfit.
Jak prasować koszule – krok po kroku? Zacznijmy od podstaw
Dobrze skrojona i dobrana do sylwetki koszula to nie wszystko. Niemniej ważne jest to, by była dobrze wyprasowana. Pamiętaj, że wyprasowania wymagają także świeżo zakupione koszule. To bardzo ważne, bo nawet świetnie złożone egzemplarze w opakowaniach fabrycznych będą miały charakterystyczne zagięcia w newralgicznych miejscach. Najlepiej, gdy nową koszulę wypierzesz i dopiero wtedy zabierzesz się za prasowanie, jeśli jednak chcesz pominąć ten etap, to nie rezygnuj z deski do prasowania i żelazka!
Od czego zacząć pasowanie koszuli? Odpowiednie oczyszczenie ubrań
Jeśli pierzesz koszule w domowej pralce, to koniecznie wybieraj odpowiedni program, który przeznaczony jest do prania tego rodzaju odzieży. Program do prania koszul sprawi, że nie będą tak pomięte, jak odzież codzienna, bo programy te mają obniżoną moc wirowania. Koszule wieszaj na wieszakach, a zanim to zrobisz, wykonaj jeden energiczny ruch, który pozwoli Ci strzepnąć ciuch i automatycznie wygładzić pierwsze zagniecenia.
Co dalej? Wszystko zależy od materiału, z którego wykonana została Twoja koszula. Im grubszy splot tkaniny, tym prasowanie może wymagać więcej wysiłku. Tak czy inaczej, zacznij od zwilżenia koszuli wodą. Możesz zrobić to za pomocą specjalnego zraszacza – butelki z atomizerem bądź bezpośrednio przy pomocy rozpylacza wody wbudowanego w żelazko. Nie przesadź z tym – tu nie chodzi o ponowne zmoczenie koszuli, a o zwilżenie i zmiękczenie tkaniny. Skropioną koszulę możesz odstawić na kilka chwil, by tkanina stała się wyraźnie miększa i tym samym łatwiejsza w prasowaniu. Teraz rozepnij wszystkie guziki i działaj dalej według naszych wskazówek.
Pamiętaj: nie prasuj nigdy dwóch warstw koszuli na raz, a elementy złożone z dwóch warstw (takie jak kołnierzyk czy mankiety) prasuj zawsze z obydwu stron!
Zaczynamy od mankietów i kołnierzyka
Pierwszy krok etapu właściwego prasowania zacznij od elementów dwuwarstwowych, czyli kołnierzyka i mankietów oraz od karku. Skąd taka kolejność? Kołnierzyk i mankiety mają sztywniejszą strukturę, więc nie ma obaw o to, że pomniesz je w dalszym etapie prasowania. Z kolei partia materiału w okolicy karku jest trudno dostępna i wymaga takiego ułożenia koszuli na desce, które naraża pozostałe partie koszuli na pomięcie.
Kołnierzyk i mankiety prasuj z obydwu stron, a jeśli masz do czynienia z podwiniętymi mankietami pod spinki, to prasuj je po rozłożeniu. Dopiero gdy będą gładkie, możesz je ponownie złożyć na pół i delikatnie zaprasować. Uważaj na koszule w ciemnym kolorze! W takim przypadku prasuj przez dodatkową tkaninę, najlepiej cienką bawełnę bądź tkaninę, którą producent Twojego żelazka dołączył do Twojego sprzętu. Ciemne tkaniny w kontakcie z gorącym żelazkiem mogą stać się brzydko błyszczące, szczególnie w okolicach zagięć.
Czas na rękawy – jak to ugryźć?
Jak prasować rękawy koszuli? Sprawa z pozoru prosta, ale jest kilka kamieni, o które łatwo się potknąć. Przede wszystkim zaopatrz się w małą deskę do prasowania, tak zwany „rękawnik”. To taka mała, wąska deska, w którą możesz wsunąć rękaw. Dzięki niej wyprasujesz go z każdej strony, bez ryzyka, że zaprasujesz rękaw na kant. No właśnie, zaprasowane w kant rękawy to fatalne „faux-pas”. Jeśli nie masz małej deseczki, to staraj się omijać rant rękawa. Prasuj koszulę od strony łokcia aż po mankiet i następnie w stronę ramienia. Dbaj o szczegóły i w miejsca łączenia szwów precyzyjnie docieraj czubkiem żelazka.
Teraz już z górki – przód i tył koszuli
Teraz wykorzystaj szerszą część deski do prasowania. Zacznij od przodu, rozłóż koszulę dłuższym jej bokiem i rób płynne ruchy żelazkiem. Szczególną uwagę zwróć na partie z guzikami i dziurkami na guziki. Operuj czubkiem żelazka wokół guzików, a stronę z dziurkami koniecznie wyprasuj z obydwu stron, bo ta strefa jest dwuwarstwowa. Jeśli Twoja koszula ma kieszonkę z przodu, to poświęć jej chwilę uwagi i precyzyjnie wyprasuj ją i strefę wokół niej.
Tył koszuli rozkładaj w ten sam sposób, co przód. Jeśli w trakcie manewrowania koszulą i prasowania przodu karczek nieco się zmiął, tył koszuli możesz rozpocząć właśnie od tej strefy. Pamiętaj, aby koszulę zawsze delikatnie naciągać podczas prasowania. W praniu materiał bardzo często delikatnie się kurczy. Możesz to nadrobić podczas prasowania.
Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak dobrze prasować koszulę, to mamy nadzieję, że nasza instrukcja będzie dla Ciebie pomocna. Na koniec mały pro tip: czy wiesz, jak prasować koszulę lnianą albo bawełnianą o grubszym splocie? Wykorzystać funkcję pary w Twoim żelazku. Gorący, wilgotny strumień powietrza będzie zmiękczał tkaninę, która znacznie łatwiej podda się procesowi wygładzania.
Jak składać koszulę i nie musieć jej prasować przed włożeniem?
Marzy Ci się umiejętność składania wizytowej koszuli niczym specjalista z salonów męskiej mody? Idealna symetria, brak zagnieceń i świetny wygląd koszuli nawet po podróży w walizce? A co, jeśli Ci powiemy, że to wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka? Chodź, pokażemy Ci, jak składać koszulę do walizki w pięciu krokach!
Krok pierwszy – wyprasowaną, ostygniętą (to ważne, bo ciepła tkanina jest podatna na zagniecenia!) koszulę połóż frontową częścią do dołu. Zadbaj o to, by szczególnie pierwszy guzik, ten najbliżej kołnierzyka, był zapięty. Pozostałe guziki możesz zapiąć co drugi.
Krok drugi – zagnij boki koszuli do wewnątrz do poziomu ramion.
Krok trzeci – teraz zagnij rękawy do tyłu, tworząc prostokąt. Zadbaj o to, by wyprostować wszelkie zagięcia i wygładź materiał we wszystkich miejscach.
Krok czwarty – zagnij dół koszuli do góry, aż do podstawy kołnierzyka. Jeśli koszula jest dosyć długa i zależy Ci na kompaktowym spakowaniu, możesz złożyć ją na dwa razy, z czego pierwsze złożenie niech sięga maksymalnie na wysokość mankietów.
Krok piąty – odwróć koszulę frontem do siebie i wygładź ewentualne fałdy i zagniecenia.
Pro tip: w podróży mogą sprawdzić się specjalne futerały przeznaczone do przechowywania koszul w walizce lub torbie podróżnej. Jednym z elementów takiego futerału jest prostokątny panel (coś na kształt tekturki, która znajduje się w sklepowych, fabrycznie zapakowanych koszulach). Dzięki niemu ochronisz swoją koszulę przed zgnieceniem. Proces składania koszuli wygląda tak samo, jak bez użycia tego panelu, tyle tylko, że musisz go ułożyć na plecach koszuli, zanim zaczniesz ją składać.