Jak ubrać się do biegania w zależności od temperatury?

Dodano:17-05-2019
Kategorie:Journal

Bieganie to jedna z ulubionych aktywności osób, które chcą wrócić na wiosnę do formy. Można ją uprawiać praktycznie wszędzie, w każdej pogodzie, jeśli zadbamy o modną i co ważniejsze, funkcjonalną odzież sportową. Jeśli wiecie już, jak prawidłowo biegać, przygotowaliście swój plan treningowy, sprawdźcie, jak dobrać ubranie do biegania zależnie od panujących temperatur.

Jak ubrać się do biegania?

Temperatura a bieganie dla początkujących

Bieganie na zewnątrz wiąże się zawsze z odpowiednim ubiorem. Poza wyborem najmodniejszych koszulek, legginsów czy kurtek, warto zastanowić się, jaka ilość warstw będzie odpowiednia. Różnica w temperaturze wynosząca 5oC może znacznie wpłynąć na zakładaną odzież. Wpływ na nią będą również miały opady atmosferyczne, stopień nasłonecznienia i inne parametry.  Skąd zatem wiedzieć, jak się ubrać do biegania? Jak przebiec 5 km lub więcej, nie wracając z przeziębieniem?

Temperatura jaką wskazują nasze termometry powinna być pierwszym wskaźnikiem. Nie jest jednak ona jedyną wartością, jaką warto sprawdzić. Jak dobrac ubranie do biegania? Jeśli planujemy dłuższy trening, powinniśmy poznać wartość temperatury odczuwalnej. To właśnie ten parametr zawiera wilgotność, wiatr i inne czynniki, które dają bardziej realny obraz panującej temperatury. Będzie on o wiele lepszym wskaźnikiem warunków panujących na zewnątrz w czasie upałów, przymrozków, opadów niż tradycyjny termometr. Temperaturę odczuwalną sprawdzimy na domowych stacjach pogody lub na popularnych serwisach meteorologicznych online.

Bieganie w temperaturze -15oC do 0oC

Niektórzy biegacze traktują temperatury w tym zakresie jako skrajności, rezygnując z aktywności fizycznej na zewnątrz. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z bieganiem, zimą łatwiej przenieść się na bieżnię, jeśli jednak jest to nasz kolejny sezon, możemy spokojnie wybrać się na krótszą lub dłuższą przebieżkę. Zimą, w tak niskich temperaturach oddycha się inaczej, zmienia się wydolność organizmu, dzięki czemu trenujemy mocniej i szybciej zobaczymy efekty. Oczywiście podnosi się również ryzyko kontuzji i przemarznięcia, dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym w kwestii doboru stroju.

Podstawą są wygodne buty sportowe ze żłobioną podeszwą o dobrej przyczepności do podłoża. Jak się ubrać do biegania zimą? Na spód zakładamy ocieplane spodnie biegowe damskie, na nie możemy dodatkowo włożyć krótsze szorty. Panowie analogicznie zakładają cieplejsze getry, które uzupełniają spodenkami. Niezbędna będzie również koszulka termoaktywna, która sprawnie odprowadza pot na zewnątrz, nie powoduje otarć i nie krępuje ruchów. Na nią konieczne jest założenie polaru lub bluzy, które zapewniają komfort termiczny.  Co ubrać do biegania jako wierzchnią warstwę? Najlepiej kurtkę damską lub miejską, które będą stanowiły ochronę przed podmuchami wiatru, zadbają o dodatkowe ciepło i spowolnią wchłanianie wilgoci z zewnątrz. Dobrym wyborem są m.in. softshelle z membraną lub kurtki funkcyjne.

Nie zapominajmy o akcesoriach. Konieczne jest założenie nakrycia głowy, rękawiczek sportowych, często również komina lub szala oraz zadbanie o odpowiednio wysokie skarpety sportowe.

Bieganie w temperaturze minus 15 do 0 kobieta

Zobacz: rękawiczki, czapka, szal, koszulka termoaktywna, legginsy ocieplane, bluza, kurtka funkcyjna.

Bieganie w temperaturze minus 15 do 0 mężczyzna

Zobacz: rękawiczki, czapka, spodenki, koszulka termoaktywna, legginsy ocieplane, polar, kurtka funkcyjna.

Bieganie w temperaturze 0oC do 10oC

Gdy słupek rtęci zaczyna rosnąć, możemy zacząć zrzucać poszczególne warstwy odzieży, dopasowując je do konkretnych warunków pogodowych. Trening dla początkujących, jak i dla zaawansowanych osób w takich temperaturach powinien być już komfortowy. Jak ubrać się na bieganie? Z pewnością warto rozważyć zdjęcie polaru lub bluzy, które spowodują przegrzanie w czasie treningu. Pozostała odzież pozostaje praktycznie bez zmian – dużą rolę odgrywają dopasowane i komfortowe koszulki termoaktywne damskie oraz męskie.

Bieganie w temperaturze 0 do 10 kobieta


Zobacz: rękawiczki, czapka, biustonosz sportowy, koszulka termoaktywna, legginsy, kurtka funkcyjna.


Bieganie w temperaturze 0 do 10 mężczyzna

Zobacz: rękawiczki, czapka, spodenki, koszulka termoaktywna, getry treningowekurtka funkcyjna.

Bieganie w temperaturze 10oC do 20oC

Jak przebiec 10 km w temperaturze powyżej 10oC? Pozostając jedynie przy koszulce z krótkim rękawem lub z długim rękawem. W okolicach 10oc można jeszcze złożyć na wierzch lekką, treningową kurtkę, która będzie chroniła przed podmuchami wiatru. Co ubrać do biegania na dół? W zupełności wystarczą legginsy o długości 7/8 lub nawet ¾, a w przypadku mężczyzn spodnie treningowe lub getry. Pamiętajmy o tym, że spodnie dresowe damskie bądź męskie nie są odpowiednie do biegania – bawełna wchłania wilgoć i nie oddaje jej tak szybko jak materiały syntetyczne, co powoduje dyskomfort w trakcie aktywności i zwiększa prawdopodobieństwo przeziębienia.

Bieganie w temperaturze 10 do 20 kobieta

Zobacz: czapka z daszkiem, biustonosz sportowy, koszulka treningowa, legginsy, softshell w razie opadów.

Bieganie w temperaturze 10 do 20 mężczyzna

Zobacz: czapka z daszkiem, spodenki, koszulka treningowa, getry treningowesoftshell w razie opadów.

Bieganie w temperaturze 20oC do 30oC

Jak się ubrać na bieganie w tak wysokich temperaturach? Wystarczą w zupełności szorty sportowe lub krótkie spodenki męskie oraz koszulka termoaktywna. Kobiety mogą ją nawet zastąpić wygodnym i dopasowanym do rozmiaru biustu stanikiem. Biustonosze sportowe damskie podkreślą smukłą sylwetkę i pomogą w obniżeniu temperatury ciała. Pamiętajmy o tym, że podczas wysokich temperatur oddychanie może być znacznie utrudnione, dlatego latem czasami warto wybrać się na przebieżkę o poranku, gdy temperatury są znacznie niższe. By ochronić głowę przed promieniowaniem słonecznym warto założyć czapkę z daszkiem. Podczas biegania w pełnym słońcu warto chronić wzrok modnymi okularami z filtrem UV.

Bieganie w temperaturze 20 do 30 kobieta

Zobacz: czapka z daszkiem, biustonosz sportowy, koszulka treningowa, szorty.

Bieganie w temperaturze 20 do 30 mężczyzna

Zobacz: czapka z daszkiemkoszulka treningowa, spodenki.

Zawsze biegaj w dopasowanej odzieży

Nawet perfekcyjny plan treningowy na bieganie nie przyniesie sukcesu, jeśli nie zadbamy o wygodę i nie będziemy wiedzieć, jak dobrać ubranie do biegania. Modna, sportowa odzież to nie tylko doskonały wygląd, ale również gwarancja świetnego samopoczucia w trakcie treningu i po nim. Które stylizacje najbardziej przypadły wam do gustu? W czym czujecie się najlepiej w trakcie biegania?

Najlepszym wyborem będzie odzież sportowa, uszyta z materiałów, które zapewniają oddychalność czy odprowadzanie wilgoci. Postaw na strój, który nie krępuje ruchów oraz sportowe buty ze stabilizacją.

Na spód załóż ocieplane spodnie biegowe, a na nie krótsze szorty. Niezbędna będzie koszulka termoaktywna, polar lub bluza i ciepła kurtka z membraną. Konieczne jest założenie nakrycia głowy, rękawiczek sportowych, komina lub szala oraz zadbanie o odpowiednio wysokie skarpety sportowe.

:
Dołącz do nas:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się