Jak zawiązać bandanę? Ten dodatek zmieni Twoją stylizację

Dodano:28-03-2024
Kategorie:Poradnik | Journal

Czasami jeden mały akcent może sprawić, że będziesz wyglądać atrakcyjnie. Dziś podpowiemy Ci, jak możesz wykorzystać kawałek materiału, jakim jest bandana. Pokażemy też, że ciekawe wiązanie bandany nie jest wcale takie trudne.

Jak zawiązać bandane

Co to bandana? Wielka historia małego kawałka materiału

Słowo "bandana" oznacza "wiązać". Bandana to kawałek tkaniny w kształcie kwadratu bądź trójkąta. Najczęściej wykonany jest z bawełny lub innego lekkiego materiału. Zwykle długość boku kwadratowej chusty wynosi 50 lub 60 cm. Czy wiesz, skąd wzięła się bandana? Jej historia jest niezwykle bogata.

To niesamowite, jaką karierę zrobiła na przestrzeni wieków. Już w starożytności pełniła funkcję praktycznego nakrycia głowy. Z pewnością kojarzysz również, że była ona nieodłącznym elementem ubioru kowbojów. Bandana była wykorzystywana także przez żołnierzy jako ochrona przed kurzem bądź pierwsza pomoc w zatamowaniu rany. XX wiek przyniósł jej status elementu kultury popularnej – w szczególności hippisowskiej, stając się symbolem wolności i buntu. Sięgają po bandanę również rock'n'rollowcy i hip-hopowcy. A jak jest dzisiaj? Współcześnie bandany nadal są elementem mody. Dzięki różnym technikom wiązania: na ręce, głowie czy szyi jest elementem codziennej stylizacji w szczególności młodych ludzi.

acc-ona

Bandana – jak nosić?

To popularne na całym świecie akcesorium jest wiązane na wiele różnych sposobów. Najczęściej na głowie, ręce czy szyi. Tak naprawdę to, w jaki sposób ją użyjesz, zależy tylko od Ciebie. Tu ograniczać może Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

Bandana na głowę – jak wiązać?

Zastanawiasz się, jak zawiązać bandanę na głowie? Najczęściej noszona jest jako chusta albo opaska. Pokażemy Ci, że możesz wykorzystać ten unikatowy dodatek na kilka sposobów.

W kilku krokach wyjaśnimy, jak zawiązać bandanę na głowie.

Jak wiązać chustę na głowie?

Złóż chustę na pół po przekątnej tak, by powstał trójkąt. Jeśli Twoja bandana jest duża, możesz zawinąć dodatkowo dłuższy bok powstałego trójkąta tak, by po związaniu bandany, nie zwisała z tyłu jak długi ogon. Proponujemy, by było to około 5 cm. Tak powstałą chustę możesz założyć na związane lub rozpuszczone włosy, tworząc ścisły węzeł pod włosami albo na włosach.

Wiązanie bandany w ten sposób może być ochroną przeciwsłoneczną latem. Pamiętaj jednak, aby wybierać w tym celu jasne kolory. Unikniesz w ten sposób przegrzania głowy. Chusta na głowie może być pomocna jeszcze w sytuacji, gdy nie masz zbyt wiele czasu na stylizację fryzury. Pamiętaj o jednym – na głowie bardziej sprawdzą się bandany z cienkiej bawełny niż z tkanin poliestrowych, które mają tendencję do zsuwania się.

Jak założyć bandanę jako opaskę?

Bandanę możesz też nosić w formie opaski na czole. W tym celu złóż chustę na pół tak jak poprzednim przypadku. W następnym kroku weź dolny róg chusty i złóż go w kierunku dłuższego boku trójkąta. Zwiń tak bandanę jeszcze dwukrotnie, aby powstała opaska. Teraz możesz zawiązać bandanę na dwa sposoby: węzłem krzyżowym na szyi lub na czole.

Tak jak w przypadku poprzedniej stylizacji, opaskę możesz zawiązać bezpośrednio na włosach, bądź ukryć wiązanie pod rozpuszczonymi włosami. Wiązanie bandany jako opaski na czole nawiązuje do stylu pin-up inspirowanego modą z lat 40. i 50. ubiegłego stulecia.

acc-on

Jak zawiązać bandanę na włosach – jeszcze kilka pomysłów

Bandana sprawdzi się doskonale jako alternatywa dla klasycznej gumki do włosów. Postępuj z bandaną tak samo, jak w przypadku opaski, a następnie obwiąż kilkukrotnie wokół włosów i mocno zawiąż. Jeśli lubisz ścisłe i wysokie upięcia, spróbuj zawiązać bandanę wokół koka. A może jesteś miłośniczką kapeluszy? Letni kapelusz zyska nowy look dzięki udekorowaniu go bandaną.

Jak zawiązać bandanę na głowie – męskie inspiracje

Zapewniamy, że bandana jest unisex. Także u mężczyzny może być stylowym dodatkiem do ubioru. Oto nasze propozycje, jak zawiązać bandanę u mężczyzny:

  • jako opaska na głowie: złóż bandanę jako opaskę według instrukcji, którą przedstawiliśmy wcześniej i zwiąż z tyłu głowy. Bandana będzie wyglądać atrakcyjniej, jeśli zsuniesz ją nieco na czoło.
  • jako apaszka pod szyją: złóż bandanę w trójkąt i zawiąż ją z tyłu na szyi.
  • bandana na ręce i na ramieniu: wykorzystaj złożenie bandany jako opaski i dokładnie obwiąż nią nadgarstek. Tak samo postępuj w przypadku ramienia. Do tej stylizacji sprawdzą się nieco mniejsze bandany. Dlaczego? Im mniejsza bandana, tym większy komfort noszenia. Zbyt duża ilość materiału może się zsuwać i ocierać.
  • zamiast poszetki i krawata: znudziły Ci się tradycyjne rozwiązania? Musisz wybrać coś na specjalną okazję? Możesz udekorować bandaną kieszonkę, w której jest miejsce na poszetkę. A co powiesz na to, by bandana zastąpiła fular? W tym przypadku warto zadbać, by materiał, z którego wykonana jest bandana, był nieco cieńszy i niemnący. Unikniesz w ten sposób nadmiaru i będziesz wyglądać elegancko.
Bandana męska i damska to idealny dodatek do stylizacji.

Jak nosić bandanę? Jeden dodatek, wszechstronność stylu

  1. Styl codzienny: bandana świetnie komponuje się z luźnymi ubraniami. Noszona jako opaska na głowie lub na szyi, razem z jeansami, gładkim T-shirtem, może dodać temu zestawowi wyrazistego akcentu. Szczególnie, jeśli zdecydujesz się na kontrast: jasny T-shirt i ciemna bandana, jak w tej stylizacji.
  2. Styl retro: jak już pisaliśmy na początku, jeden ze sposobów upięcia bandany nawiązuje do stylu z lat 40 i 50 XX wieku. W wersji kobiecej świetnie sprawdzi się w zestawie z rozkloszowaną spódnicą czy sukienką albo klasycznie z topem i jeansami. W wersji dla mężczyzn będzie doskonale wyglądać z koszulą w kratę albo luźną jeansową kataną.
  3. Styl boho: co powiesz na zwiewne, długie i kolorowe sukienki? Dzięki bandanie na głowie możesz poczuć jeszcze większy luz i swobodę. Jeśli zależy Ci również na podkreśleniu akceptacji wobec różnorodności, otwartości na różne kultury, koniecznie zobacz torbę z pozytywnym przesłaniem oraz apaszkę z tej samej kolekcji.
  4. Styl rockowy: bandana to nieodłączny element subkultury rockowej. Dzięki niej podkreślisz zdecydowany charakter stylizacji. Oczywiście bazą tego stylu może być skórzana ramoneska, jeansy z dziurami, ciężkie, skórzane buty bądź lekkie i klasyczne trampki.
  5. Styl elegancki: jeśli kojarzysz bandanę wyłącznie z luźnymi stylizacjami młodych ludzi, to jesteś w błędzie. Jeśli przed Tobą okazja wymagająca nieco bardziej formalnego ubioru, a nie jesteś fanem takiego stylu, nie martw się i podkreśl swoją osobowość, umieszczając bandanę w poszetce, o czym pisaliśmy powyżej.

Propozycje tego, jak wiązać bandanę pokazują, że jest to dodatek bardzo uniwersalny i ponadczasowy. Zadbaj o to, by w Twojej szafie znalazły się zarówno gładkie jak i wzorzyste bandany.

Bandana w formie ozdobnej chusty i torba do kompletu.

 

:
Dołącz do nas:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się