Softshell - mini kompendium dla aktywnych osób

Dodano:30-03-2020
Kategorie:Poradnik

Nazwa softshell to jedno z najmodniejszych określeń pojawiających się podczas zakupu kurtki outdoorowej. Jak zapewniają sprzedawcy, ten rodzaj tkaniny jest dobry na każde warunki. Osoby mające okazję przeglądać oferty różnych producentów zapewne zauważyły, że do tego miana aspirują różne rodzaje ubrań. Bardzo często nazwa softshell pojawia się także w odniesieniu do lekkich kurtek marketowych od mniej renomowanych producentów. Warto zatem wyjaśnić sobie czym jest softshell, jakie ma właściwości i w jaki sposób wybrać odpowiednią kurtkę dla siebie.

Softshell - mini kompendium dla aktywnych osób_1


Czym jest softshell?

Sporo osób zadaje sobie pytanie: softshell, co to jest? Z założenia miała to być tkanina, która zastąpi dotychczasowy sposób ubierania się podczas aktywności na świeżym powietrzu. Wobec braku odpowiednich materiałów najczęściej stosowano ubieranie “na cebulkę”, czyli trzy warstwy chroniące ciało przed różnymi czynnikami. Bielizna termoaktywna odprowadza wilgoć ze skóry i zapobiegała podrażnieniu oraz nieprzyjemnemu uczuciu wilgotności. Kolejna warstwa w postaci polaru lub bawełnianej bluzy miała za zadanie zatrzymać ciepło i zabezpieczyć ciało przed wyziębieniem. Całość okrywała peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa z membraną, chroniąca przed czynnikami atmosferycznymi.

Taka ochrona nazywana była potocznie hardshell. Wykazywała się dużą skutecznością, niestety mocno pogarszała komfort treningu. Kilka warstw mogło skutecznie ograniczać ruchy i stwarzać poczucie ciężkości. Dlatego opracowano softshell, czyli wszystko w jednym. Pojedyncza nowoczesna kurtka ochronna miała za zadanie zastąpić wszystkie trzy warstwy. Czy to się udało?

Jeśli chodzi o izolację termiczną, często cienki mikropolar w kurtkach typu softshell może zastąpić dotychczas stosowane polary damskie lub bawełniane bluzy. Problem pojawia się, jeśli chodzi o równoczesne zastąpienie bielizny termoaktywnej i membrany przeciwdeszczowej. Zabezpieczanie przed wilgocią i jednoczesne odprowadzanie jej przez jedną tkaninę jest niezwykle trudne. Twórcy softshell wyszli więc z założenia, że podczas outdoorowych ćwiczeń deszcz może zaskoczyć nas rzadziej, niż wiatr czy chłód. W związku z tym pierwsze softshelle nie były wyposażone w membranę przeciwdeszczową, a jedynie impregnowane. To chroniło przed lekkimi opadami deszczu i podmuchami wiatru, ale w czasie ulewy kurtka przemakała. Obecnie coraz częściej spotyka się ubrania typu softshell, które dodatkowo zawierają membranę wodochronną. Choć nieco mija się to z założeniem ubrań typu softshell, lepiej odpowiada na zapotrzebowanie użytkowników.

Softshell - mini kompendium dla aktywnych osób_2

Gdzie i kiedy można nosić softshelle?

Kurtki softshell stworzone zostały z myślą o sportowcach i osobach uprawiających regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jednak z uwagi na ich właściwości i parametry bardzo chętnie wykorzystywane są nie tylko przez sportowców. Nowoczesne materiały, modna kolorystyka i ciekawe kroje skłaniają do zakupu nawet tych mniej aktywnych. W takich ubraniach czujemy się po prostu dobrze i komfortowo.

Najczęściej kurtka softshell zdaje egzamin w czasie przejściowych pór roku. Przyda się od późnej zimy, do końca wiosny, a następnie od późnego lata, do wczesnej zimy. Można też korzystać z niej w lecie podczas wakacyjnych wypadów. Sprawdzi się przede wszystkim w czasie zimniejszych nocy i poranków. Warto zwrócić uwagę na rodzaj kurtki i sposób zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Nie każda kurtka równie dobrze ochroni biegacza czy kolarza końcem lata i wczesną zimą.

Jak wybrać odpowiedni softshell?

Na rynku obecnie można znaleźć wiele wariantów odzieży typu softshell o różnych parametrach. W związku z tym wybór odpowiedniego wariantu to zadanie niełatwe. Sporo osób nurtuje pytanie: softshell, jak wybrać odpowiedni? Zanim damy się ponieść fantazji i sięgniemy po ulubiony wzór lub kolor, warto zastanowić się, do czego będzie nam potrzebna taka kurtka. To ułatwi nieco wybór i ograniczy ilość propozycji. Również określenie pory roku, w której będzie najczęściej używana i rodzaj aktywności fizycznej, wpłynie na decyzję o zakupie konkretnego modelu.

Osoby, które nie wiedzą jaki softshell w góry będzie najlepszy, powinny w przybliżeniu określić przewidywane warunki, jakie można spotkać na szlaku. Jeśli decydujemy się na kurtkę, która będzie przeznaczona do wymagających wypraw w góry lub na bezdroża, warto zadbać o kompleksowe zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. Taki softshell powinien być wykonany z tkaniny, która całkowicie chroni przed przed wiatrem. Może też zostać wyposażony w dodatkową warstwę izolacyjną. Dzięki temu nawet w bardzo niskiej temperaturze nie dojdzie do wyziębienia organizmu.

Kurtki wykorzystywane w czasie wiosennych outdoorowych ćwiczeń czy spacerów nie muszą mieć już tak dobrych zabezpieczeń. Wystarczy odzież, która będzie chroniła przed wiatrem i dobrze odprowadzała parę wodną. W takich przypadkach warto wybrać lekki softshell damski lub męski, który nie będzie dodatkowo krępował ruchów. Należy jednak zwrócić uwagę na oddychalność, czyli łatwość odprowadzania wilgoci na zewnątrz.

Softshell luźny, czy dopasowany?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że softshell męski nie musi być dopasowany do sylwetki, natomiast damski powinien być. Nie jest to zgodne z prawdą, jednak pokazuje, że także w tym zakresie softshelle różnią się od siebie. W takim razie czy softshell powinien być dopasowany?

Wszystko zależy od tego, jakie przeznaczenie będzie miała nasza kurtka. Odzież przylegająca wskazana jest dla osób, które będą korzystały z niej podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dopasowany krój będzie nie tylko wygodniejszy, ale także lepiej spełni stawiane przed nim zadania. Łatwiej odprowadzi parę wodną, a przylegając skuteczniej, ochroni przed wiatrem i utratą temperatury. Na nieco luźniejszy wariant mogą sobie pozwolić osoby, które będą nosiły softshell na co dzień.

Softshell - mini kompendium dla aktywnych osób_3

Co pod softshell?

Dobrze dobrany softshell w zasadzie może być jedyną warstwą odzieży sportowca. Właściwości takiego typu kurtek spełniają wszystkie wymagania, jakie stawiane są odzieży. Warto jednak zdecydować się na bieliznę termoaktywną, która ułatwi odprowadzanie wilgoci. W zimniejsze dni można pod kurtkę założyć cienki polar lub bluzę. Warto pamiętać także o pozostałych częściach ubioru. Do kurtki należy dobrać odpowiednie spodnie męskie lub damskie getry, które ochronią niżej położone partie ciała przed wiatrem i chłodem.

Softshell - jak dobrać rozmiar?

Sporo osób zakup odzieży realizuje za pośrednictwem sklepów internetowych. W takich sytuacjach często pojawia się wątpliwość i obawa o odpowiedni rozmiar. Najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie kurtki z modelem od tego samego producenta, który mamy w domu. Jeśli jednak jest to pierwszy zakup takiej odzieży, warto sięgnąć po metr krawiecki.

Dokładne zmierzenie swojego ciała pozwoli dobrać odpowiedni model kurtki. Pomiary najczęściej dokonywane są na wysokości klatki piersiowej, bioder i talii. Następnie wyniki wystarczy porównać z tabelą rozmiarów i wziąć pod uwagę nasze upodobania. Jeśli kurtka ma służyć na co dzień i lepiej czujemy się w luźnych ubraniach, warto sięgnąć po większy rozmiar.

Softshell - mini kompendium dla aktywnych osób_4

Pamiętaj:

  1. Często pierz softshell. Brud zapycha jego pory, co ogranicza możliwość odprowadzania wilgoci.
  2. Zwróć uwagę na wagę materiału. Świadczy ona o grubości kurtki i jej właściwościach izolacyjnych.
  3. Nie bój się kupować przez internet. Każdy renomowany sklep internetowy umożliwia zwrot lub wymianę nietrafionego rozmiaru.

:
Dołącz do nas:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się