Co to jest longboard i jak zacząć na nim jeździć?

Dodano:27-07-2020
Kategorie:Journal

Szukasz pomysłu na letnią aktywność w mieście? A może tradycyjna deskorolka nie jest dla Ciebie i potrzebujesz nowych, ciekawszych wyzwań? Jazda na longboardzie staje się coraz popularniejsza, wkraczając śmiało do największych miast w Polsce. Sprawdź, czym jest longboard, jak wybrać najlepszy rodzaj dla siebie i jak rozpocząć swoją przygodę od dzisiaj.

czym jest longboard


Longboard – co to takiego

Longboard jest dłuższą wersją deskorolki, która ma od około 68 cm długości aż do 150 cm. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji umożliwia rozwijanie znacznych prędkości – 16 września 2017 roku Peter Connolly ustanowił rekord prędkości na 146,73 km/h. Longboard jest używany jako pojazd miejski oraz do poruszania się po wzniesieniach.

Ten rodzaj deski powstał w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, służąc surferom do treningu poza sezonem. Dlatego przypomina on wyglądem deskę surfingową i wykonuje się na nim zbliżone ewolucje. Czym różni się longboard od deskorolki? Przede wszystkim ma dłuższy blat, nieco wybrzuszony kształt oraz większe, miększe kółka i bardziej stabilne tracki. Dzięki temu jazda na nim jest bardziej komfortowa i stabilna.

Longboard – jak wybrać

Longboard dzieli się na kilka modeli, które warto dopasować do swoich umiejętności oraz oczekiwań. Oto najpopularniejsze z nich:
  • Pintail – deska w kształcie łezki o długości ok 100 cm, która zapewnia znaczną stabilność, przez co jest polecana jako longboard dla początkujących.
  • Twin tip – deska o zwężonych i podgiętych w górę końcach blatu, które ułatwiają wykonywanie obrotów w powietrzu i zwiększają aerodynamikę.
  • Drop through – deska o zbliżonych właściwościach co twin tip, jednak blat jest zawieszony bliżej podłoża, przez co wyróżnia się większą stabilnością i umożliwia osiąganie większych prędkości.
  • Tail – deska jest wyposażona w przedłużenie znane z klasycznych deskorolek, umożliwiając oparcie sprzętu do pozycji pionowej, by wyjść np. do zaawansowanych ewolucji.
  • Nose – model zbliżony do tail, który posiada przedłużenie z przodu.
  • Camber – deska wypukła, która jest wygięta wzdłuż własnej osi. Dzięki znacznej giętkości ugina się adekwatnie do obciążenia, jest polecana osobom o wyższej wadze.
  • Rocker – deska wklęsła, która jest wygięta wzdłuż własnej osi, co umożliwia doskonałą kontrolę nad sprzętem. Idealna do jazdy wyczynowej i downhillu.
Jaka długość longboarda będzie odpowiednia? Podczas wyboru modelu bierze się pod uwagę wzrost i wagę – im wyższa osoba, tym deska powinna być dłuższa. W przypadku wagi, modele z wypukłym blatem są przeznaczone dla osób z najwyższą masą – z wklęsłym wręcz odwrotnie. Najpopularniejszą długością longboarda jest zakres 95-120 cm, co wynika z manewrowości i poręczności deski. Im dłuższa, tym większa stabilność, ale jednocześnie większy promień skrętu. Jaki longboard na miasto? Najlepiej z miękkimi kółkami (twardość poniżej 86a), które umożliwią lepszą kontrolę deski, o długości 110-130 cm, z krótszym nosem i dłuższym tail’em, by łatwiej manewrować na bruku czy chodniku.

longboard rodzaje desek

Longboard – jak zacząć

Naukę jazdy na longboardzie najlepiej zacząć od ćwiczeń balansu – utrzymania równowagi bez ruchu, podczas stania na desce. Jeśli wcześniej jeździłeś już na deskorolce, możesz spróbować swoich sił w podstawowych technikach.

Po nauce balansu przychodzi pora na jazdę do przodu czyli odpychanie się jedną nogą od podłoża stojąc na desce z lekko ugiętymi nogami. Ważne jest poprawne ustawienie się na blacie – przednia noga dokładnie przed albo nad trakiem ukosem do kierunku jazdy, tylna na podłożu. Na początku nauki może wydawać się, że longboard jest bardzo niestabilny, jest to jednak kwestia odpowiedniego rozstawienia nóg – stopy powinny być ustawione na szerokość barków. Podczas jazdy ważne jest to, by na zakrętach lekko uginać kolana, a po wyjściu z nich je prostować – z czasem kontrola nad deską będzie bardziej intuicyjna.

Jak hamować na longboardzie? Podstawową techniką jest dotykanie wolną nogą podłoża bądź technika zwana sliding, polegająca na wypchnięciu deski do boku, by naturalnie traciła szybkość. Niektórzy wykonują także carving czyli slalom (inaczej duże łuki podczas jazdy, by krawędzie kółek tarły o podłoże). Znane jest również hamowanie wiatrem, które polega na uniesieniu się na desce, rozpostarciu rąk, przez co wytraca się prędkość.

Jak jeździć na longboardzie – podstawowe techniki

Każda osoba poruszająca się na longboardzie ma swój własny styl, jednak pomimo tego wyróżnia się kilka podstawowych technik, które stosuje się pojedynczo bądź łączy ze sobą:
  • Cruzing – inaczej styl klasyczny, nazywany również miejskim cruzingiem, który polega na jeździe przed siebie. Deski używane do poruszania się w tej technice są zazwyczaj długie i posiadają tzw. flex.
  • Carving – zaawansowana forma cruzingu, która polega na ostrym skręcaniu od jednego do drugiego krawężnika.
  • Dancing – technika jazdy wywodząca się bezpośrednio z surfingu, gdzie surferzy chodzili po deskach – na desce podczas jazdy wykonuje się cross stepy, a także inne taneczne kroki.
  • Downhill – zjeżdżanie w dół z jak największą szybkością, w odpowiedniej postawie ciała.
  • Sliding – energiczne obracacie deski bokiem do kierunku jazdy, istnieje wiele rodzajów slidów – jest to także najbardziej efektywna technika hamowania i kontroli prędkości.
  • Tricks – wykonywanie różnych ewolucji na desce, nie ma tutaj właściwie ograniczeń.
  • Pumping – technika jazdy polega na energicznym skręcaniu naprzemiennie w obie strony w taki sposób, by nie odpychać się nogą, a poruszać się do przodu.
techniki jazdy na longboard

Jak ubrać się na longboard?

Do casualowej jazdy najlepsza będzie odzież miejska męska lub damska odzież miejska, które zapewnią Ci swobodę ruchów i sportowy look. Plecak miejski nie będzie przeszkadzał podczas jazdy, a umożliwi bezpiecznie zabranie ze sobą podręcznych drobiazgów. Jeśli planujesz wyczynową jazdę i naukę ewolucji, postaw na odzież z szybkoschnącymi włóknami, która zapewni Ci uczucie suchości. Mowa o koszulkach termoaktywnych, które nie będą powodowały otarć i zapewnią maksymalny komfort. W przypadku rozwijania znacznych prędkości przydatne będą kurtki przeciwwiatrowe typu softshell oraz akcesoria takie jak czapka i szal lub komin.

Nie zapominajcie także o bezpieczeństwie! Na początku przygody z longboardem warto zadbać o kask oraz nakolanniki, naramienniki i rękawiczki, by osłonić ciało w razie upadku. Są one także niezbędne dla osób, które wykorzystują deskę do szybkiej jazdy i nauki trudnych ewolucji.

stylizacja damska na longboard

stylizacja męska na longboard

Longboard gdzie jeździć

Na desce typu longboard można jeździć praktycznie wszędzie! Wiele osób porusza się na niej po mieście, niektóre wybierają je jako środek transportu do pracy lub do szkoły. Longboard jest chętnie używany do zjazdów z wysokich wzniesień, szczególnie krętych. To, gdzie jeździć, wyznacza rodzaj techniki, jaką chcesz stosować – przykładowo na Ursynowie w Warszawie można spróbować cruzingu, downhillu, push, carvingu, a w Parku Północnym w Sopocie cruzingu czy freeride. Warto sprawdzić takowe informacje na stronach dedykowanych dla pasjonatów jazdy na longobardzie.

Longboard pomysłem na czas wolny

Jeśli znudziła Ci się deskorolka lub zawsze chciałeś spróbować bardziej dynamicznej jazdy, wybierz swój nowy longboad! Jeśli nie wiesz, jak na nim jeździć, obejrzyj kilka filmów instruktażowych lub zamów lekcje z instruktorem, który nauczy Cię solidnych podstaw. Pamiętaj o ubiorze! Tak jak podczas innych treningów w znacznym stopniu odpowiada on za Twój komfort i swobodę ruchów. Sprawdź naszą najnowszą kolekcję i ruszaj zdobywać miasto!

:
Dołącz do nas:

Klub SMS

Nowości i promocje w Outhorn zawsze w zasięgu ręki

Zapisz się