Polar męski to nie tylko element garderoby dla miłośników outdooru czy sportowców. Chętnie sięgają po niego wszyscy, którzy cenią sobie wygodę i ci, którym zależy na funkcjonalności oraz wszechstronności. A taki jest właśnie polar. Z czego jest zrobiony i po jaki sięgać w danej sytuacji? O tym jest ten przewodnik.
Polar – co to za ciuch?
Polar męski to cały przekrój różnych modeli, które różnią się nie tylko krojem, fasonem, ale także (a może przede wszystkim) grubością materiału. To właśnie ten aspekt będzie najczęstszym wyznacznikiem, gdy będziesz podejmować decyzję o zakupie tego ubrania.
Grubość polaru zależna jest od gramatury materiału, z którego został wykonany. Na ogół im większa gramatura, tym grubszy materiał i większy komfort termiczny. Na ogół – bo współczesna technologia pozwala na tworzenie takich polarów, które wcale nie mają bardzo wysokiej gramatury, a grzeją równie mocno, co ich grubsze odpowiedniki.
Mówimy, że „grzeje”, choć oczywiście piszemy to z lekkim przymrużeniem oka, bo jak wiadomo, materiał nie wytwarza ciepła. Chodzi o izolację termiczną i zapobieganie przed uciekaniem temperatury, którą wytwarza nasze ciało. „Grzanie” polaru oznacza więc, że materiał nie pozwala ulatniać się ciepłu naszego ciała.
Technologia, którą stosuje się przy wyrobie tego typu dzianiny, sprawia, że często jest to oddychający i przepuszczający powietrze materiał. To dobry kompan outdoorowych wypraw czy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, bo dobrze odprowadza pot. Do tego polar jest przyjemny w dotyku i po prostu bardzo wygodnie się go nosi.
Dobry polar męski – czyli jaki? Poznaj rodzaje
Jaki polar męski wybrać dla siebie? Być może wydaje Ci się to dosyć trywialnym pytaniem, ale wierz nam – do wyboru masz tak wiele różnych fasonów i rodzajów polaru, że warto zatrzymać się na chwilę na tym akapicie.
Przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej krótką ściągawkę, w której zebraliśmy różne rodzaje polaru. Zanim dokonasz zakupu, poświęć kilka chwil na to, by zastanowić się, czego potrzebujesz? Odpowiedz sobie na pytania:
- W jakich warunkach będziesz go nosić?
- Czy szukasz modelu na lato, a może zależy Ci na ochronie zimą? Jeśli na co dzień zwracasz uwagę na to, jak prezentują się Twoje stylizacje, to nie bez znaczenia będzie fason, na który się zdecydujesz. Tutaj także jest w czym wybierać.
Polar lekki – 100 g/m2
Jeśli szukasz najbardziej uniwersalnego modelu to ten dosyć cienki, ale też chyba najbardziej popularny polar, sprawdzi się latem i w okresach przejściowych. Cienki materiał zupełnie nie ogranicza Twoich ruchów i choć nie zapewnia bardzo wysokiej izolacji termicznej, to możesz potraktować go jako warstwa bazowa podczas aktywności na świeżym powietrzu.
Polar średniej grubości – 200 g/m2
Waga materiału w przeliczeniu na metr kwadratowy daje nam znać, z jak ciepłym odzieniem mamy do czynienia. W przypadku 200 gramów na metr kwadratowy (tak podaje się zwyczajowo gramaturę dzianin) możesz liczyć na całkiem niezłą ochronę przed utratą ciepła. To opcja jako solidne docieplenie pod cienką kurtkę przeciwdeszczową lub samodzielne okrycie wierzchnie podczas jesiennych wędrówek w terenie. Najlepsze polary to takie, które sprawdzą się w różnych sytuacjach, dlatego możesz go zabrać nie tylko na pieszą wycieczkę, ale też wykorzystać jako codzienne okrycie wierzchnie zamiast kurtki przejściowej.
Gruby polar męski – 300 g/m2
Gruba bluza polarowa męska to ciuch do zadań specjalnych i rozwiązanie dla osób, które potrzebują maksymalnej ochrony termicznej. Jeśli jesteś zdobywcą górskich szczytów zimową porą, to ten ciepły polar męski będzie dla Ciebie. Ciekawą opcją są polary sherpa, czyli bluzy wykonane z dzianiny imitującej tradycyjne wełniane kurtki Sherpów, którzy pomagają wspinać się himalaistom na najwyższe szczyty. Polary o największej gramaturze sprawdzą się nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują naprawdę niskie temperatury. Minusem jednak tych super grubych polarów jest to, że nie są tak elastyczne i nie pozwalają na całkowitą swobodę ruchów.
Najlepsze polary to…? Jak dobrać ten idealny dla siebie
Omówiliśmy pokrótce kwestie grubości materiału, z którego wykonana jest bluza polarowa. Wiesz już, jak dobierać polar pod kątem komfortu cieplnego, ale niemniej ważne jest przeznaczenie.
Okazuje się, że nie tylko gramatura odgrywa kluczową rolę. Ważne jest też to, do czego zamierzasz wykorzystać swój polar męski. Jeśli planujesz nosić polar w warunkach miejskich, powiedzmy w drodze do pracy, to wystarczy, że Twoim wyznacznikiem będzie grubość materiału. A co, jeżeli ruszasz w teren, planujesz wspinaczkę w okolicznościach przyrody albo będziesz zdobywać późną jesienią górskie szczyty w Tatrach bądź wybierasz się na biwak? Weź pod uwagę rodzaj wykonywanej aktywności.
Gdy w grę wchodzi ruch, ważne jest to, abyś uniknął przegrzania. Dlatego pamiętaj, że podczas aktywnego spędzania czasu nie będziesz potrzebować tak grubego odzienia, jak wtedy, gdy miałbyś spędzać długie chwile nieruchomo na przystanku w mieście. Myśl strategicznie i ubieraj się warstwowo. Postaw na cieńszy polar, na przykład ten o gramaturze 100 g/m2 i włóż dodatkową kurtkę, którą w każdej chwili możesz zdjąć.
Kolejna sprawa to komfort poruszania się. Jeśli w grę wchodzi wspinaczka górska, to elastyczne ciuchy są kluczowe nie tylko w kontekście Twojej wygody, ale i bezpieczeństwa. Wybieraj zawsze takie, które pozwolą Ci na swobodne i dynamiczne ruchy.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Skupiamy się na detalach
Na koniec kilka uwag o detalach, które będą miały znaczenie podczas codziennego użytkowania. Zanim kupisz swój polar, przeanalizuj jeszcze kilka aspektów:
- Długość polaru. Być może to drobnostka, ale zwróć uwagę na krój polaru. Jeśli zależy Ci na ochronie przed zimnem i wiatrem dolnej części pleców, to wybieraj modele z przedłużanym tyłem. One będą też świetnym wyborem podczas jazdy rowerem.
- Polar z kapturem czy bez? Polar z kapturem to może być praktyczne rozwiązanie podczas deszczowych i wietrznych dni. Kaptur to dodatkowa ochrona głowy i szyi, choć modele bez kaptura być może są bardziej uniwersalne i łatwiejsze w stylizacji. Wszystko zależy od Twojego stylu. Na co dzień preferujesz sportowe outfity? Polar z kapturem będzie strzałem w dziesiątkę.
- Regulowane ściągacze. Możliwość zaciągnięcia ściągaczy czy to przy kapturze, czy też w dolnej partii odzienia, daje Ci dodatkową ochronę przed wiatrem i chłodem. Docenisz to rozwiązanie, gdy podczas wycieczki w góry pogoda zmieni się nieoczekiwanie.
- Polar ze stójką. Stójka – czy też kołnierz – który będzie miał opcję zasunięcia na zamek, pomoże Ci ochronić szyję przed zimnem. Jeśli wybierzesz model zapinany suwakiem, to Ty decydujesz, kiedy potrzebujesz skorzystać z tego rozwiązania.
Tak dobieraj polar, aby nie tylko dobrze wyglądał, ale także zapewniał komfort noszenia i spełniał Twoje potrzeby. Zawsze kieruj się tym, jaki rodzaj aktywności będziesz wykonywać i w jakich warunkach atmosferycznych planujesz to robić.